Testów na koronawirusa nie zrobimy już w mobilnym punkcie Drive-Thru przy przasnyskim szpitalu

1 kwietnia wykonywanie testów do diagnostyki SARS-CoV-2 w punkcie drive-thru zostało wstrzymane do odwołania.

 

„W związku z utrzymującą się od pewnego czasu tendencją spadkową, związaną z liczbą zakażeń koronawirusem COVID-19, oraz z wejściem w życie  Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2022r„ Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu uprzejmie informuje, że od dnia 01.04.2022r. zostaje wstrzymane wykonywanie testów do diagnostyki SARS-CoV-2 (do  odwołania) przez punkt mobilny DRIVE THRU mieszczący się na terenie szpitala w Przasnyszu”- informuje dyrektor SP ZZOZ w Przasnyszu, Grzegorz Magnuszewski.

Zamknięcie mobilnego punktu wiąże się z wejściem nowych zasad zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Od dziś o zleceniu testu będzie decydował lekarz. Nie będzie możliwe samodzielne zapisanie się na test PCR przez formularz wypełniany online lub poprzez konsultanta infolinii.

 

Jeśli lekarz POZ zdecyduje się już by wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy. Od 1 kwietnia nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i mobilnych punktach wymazowych.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina także, że od poniedziałku, 28 marca przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala. W takiej sytuacji lekarz zleci test tylko, jeżeli uzna to za konieczne. „W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem” – wskazał NFZ.

W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz zaleci samoizolację do czasu ustąpienia objawów. O długości zwolnienia zdecyduje lekarz, uwzględniając stan pacjenta, czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 i zagrożenia wystąpienia powikłań. Zalecane jest zwolnienie minimum 7 dni.

 

Od 1 kwietnia testy w kierunku koronawirusa nie będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dla pacjentów testy nadal będą bezpłatne.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
8 miesięcy temu

Dokładnie tego samego dnia skończyły się dodatki covidowe dla medyków. Testy stały się zbędne!

ORMO
ORMO
8 miesięcy temu

I bardzo dobrze, koniec głupoty trzeba wziąć się do roboty.

Ala
Ala
8 miesięcy temu

Ot i cała prawda o pandemii.