Terytorialsi w gotowości by zasilić w prąd szpital polowy.

Mazowieccy Terytorialsi  posiadają nowoczesny sprzęt niezbędny do zabezpieczenia działalności lekkiej piechoty oraz samodzielnych kompanii, m.in. urządzenie wytwarzające energię elektryczną. Jest to Kontenerowa Elektrownia Polowa typu KEP 900 , która składa się z 5 kontenerów.

 

Urządzenie może być  użyte w zdarzeniach kryzysowych. Potrafi zasilić nie jedną wioskę, osiedle, przychodnie, szpital stacjonarny czy polowy. Elektrownia już została przetestowana i może pracować non stop. KEP z mazowieckiej brygady już od 25 listopada czeka na zabezpieczenie zasilania tymczasowego szpitala organizowanego na terenie 1. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Warszawie.

Elektrownię obsługuje 2 specjalnie przeszkolonych żołnierzy kompanii dowodzenia 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Są gotowi, aby o każdej porze dnia i nocy by uruchomić elektrownię na potrzeby szpitala. Montaż  i uruchomienie Kontenerowej Elektrowni Polowej trwa 3-4 godziny. Wszystko zleży oczywiście od ukształtowania terenu i warunków panujących na miejscu. Elektrownia wyposażona jest w elektroniczny systemy sterowania. Sama się synchronizuje i podaje taką ilość prądu, jaka w danym momencie jest wymagana. Maksymalna moc urządzenia to 900 KW.

Elektrownia to trzy zespoły spalinowo-elektryczne wraz z kontenerem technicznym.  Do uruchomienia i nadzoru prawidłowej pracy urządzenia niezbędni są odpowiednio wyszkoleni operatorzy  z uprawnieniami SEP. Żołnierze nadzorują  działanie elektrowni i pilnują prawidłowego  jej funkcjonowania. Kontenerowa Elektrownia może pracować całą dobę, przez wiele tygodni a nawet miesięcy. Urządzenie ma zapewnić prąd w awaryjnych sytuacjach.    Wojsko może w takich chwilach zasilić kluczowe przedsiębiorstwa i instytucje, takie jak m.in. szpitale, czy urzędy.


 

Źródło 5MBOT
Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
1 rok temu

Szpital ma swoje zasilanie awaryjne