Terytorialsi szkolili Kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej jest jednostką patronacką dla dwóch szkół średnich z rejonu odpowiedzialności brygady, w których funkcjonują Oddziały Przygotowania Wojskowego (OPW) . Jedną  z nich jest Zespół Szkół nr 1 im. gen. J. Bema, której kadeci OPW odbywają szkolenia pod okiem terytorialsów – instruktorów.

 

W ramach współpracy po między 5. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „RÓJ”, a klasą mundurową Oddziału Przygotowania Wojskowego z „Bema”, od 14 maja odbywają się zajęcia praktyczne kadetów, które prowadzone są przez instruktorów terytorialsów na obiektach wojskowych brygady.

 

Pierwsze zajęcia praktyczne dla kadetów przeprowadzone zostały na terenie koszar i obejmowały szkolenie z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej. Podczas drugich zajęć uczniowie OPW mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem indywidualnym żołnierza lekkiej piechoty.  Przygotowanie żołnierza do działania na polu walki to kolejny temat zajęć, które dzisiaj mazowieccy terytorialsi przeprowadzili na terenie placu ćwiczeń taktycznych Targonie.

Dzisiaj kadeci poznali podstawowe sygnały dowodzenia oraz metody przemieszczania się po polu walki – techniki pokonywania terenu zarówno indywidualnie i w zespołach dwuosobowych, techniki pokonywania przeszkód, uczyli się zasad maskowania indywidualnego oraz prawidłowego trzymania broni. Wszystko po to, by aby przybliżyć młodym adeptom rzemiosło żołnierskie. Staramy się, aby te zajęcia były zorganizowane w sposób atrakcyjny, ale chcemy również zapewnić jak największą realność i odwzorowanie szkoleń żołnierzy. Uzupełniamy szkolenie w elementy współzawodnictwa i zabawy tak, by były one atrakcyjne dla młodych ludzi oraz by zachęcić ich do jeszcze większego zaangażowania – wyjaśnia kierownik zajęć, por. Anna Urbicka z sekcji szkoleniowej ciechanowskiego batalionu.

Instruktorzy prowadzący zajęcia dla kadetów w ramach współpracy z „Bemem” to żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w 51. batalionie lekkiej piechoty.

Instruktorzy zostali wybrani spośród doświadczonych dowódców drużyn. Wszyscy są absolwentami kursów podoficerskich i mają odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę by szkolić zarówno żołnierzy jak i kadetów – wyjaśnia ppłk Artur Grabowski, dowódca 51 blp z Ciechanowa.

Szkolenie w OPW kończyć będzie 50 – godzinny obóz szkoleniowy przeprowadzony na początku ostatniego roku nauki.

 

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
taaaaa
taaaaa
19 dni temu

A na Onet jest artykuł i jego fragment : “Terytorialsi w Gdańsku obsługują komercyjny Bieg Morskiego Komandosa. Rzecznik twierdzi, że są „współorganizatorem” imprezy. Regulamin biegu nic o tym nie mówi Niedługo po biegu żołnierze malowali płoty i przeszkody w prywatnej stadninie. Rzecznik wyjaśnia, że przed szkoleniem „odświeżali” przeszkody, żeby „kontrastowały z otoczeniem” W brygadzie zatrudniani są rodzina i znajomi kadry dowódczej. Wszyscy otrzymują nagrody uznaniowe Wśród żołnierzy krąży zdjęcie oficera brygady w hełmie ze swastyką i podpisami promującymi nazizm. Sprawą zajmuje się Żandarmeria Wojskowa. Rzecznik brygady twierdzi, że nic o tym nie wie Kilka godzin po wysłaniu przez nas pytań… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
19 dni temu
odpowiada  taaaaa

Przecież to tylko kolejne narzędzie do wyciągania publicznej kasy. Nic więcej. Może i fajnie, że dzieciakom stara się wpoić jakieś wartości, ale wartość bojowa tej formacji jest dokładnie zerowa.

Tutejszy
Tutejszy
19 dni temu

Gumowe karabiny, to dopiero szkolenie.