Terytorialsi 5MBOT trenowali w Gruzji

Terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w międzynarodowym Basic Mountain Training Summer Course w Sachkhere Mountain Training School.  Szkolenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej Gruzji.

 

Basic Mountain Training Summer Course w Sachkhere Mountain Training School realizowane było w ramach partnerstwa i współpracy międzynarodowej. W letnim szkoleniu górskim wzięli udział żołnierze z wielu państw, w tym Terytorialsi z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy na co dzień służą w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym.

Aktywność na dużych wysokościach wymaga specjalistycznej wiedzy, wyposażenia górskiego oraz odpowiedniego przygotowania fizycznego, dlatego w pierwszych dniach instruktorzy przekazywali kursantom niezbędną wiedzę teoretyczną. Żołnierze poznali zasady m.in. bezpieczeństwa podczas przemieszczania się na dużych wysokościach, wspinaczki wysokogórskiej, a także organizowania marszy w terenie górskim.

 

Kolejne dni obejmowały zajęcia praktyczne. Żołnierze przystąpili do wykonywania zadań z zakresu wspinaczki skałkowej na sztucznych i naturalnych ścianach, pokonywania drogi oporęczowanej z wykorzystaniem technik linowych (zjazd po linie, podchodzenie na przyrządach) czy przekraczania przeszkód terenowych i rwącej rzeki. Przećwiczono również elementy pomocy medycznej i ewakuacji rannego z górzystego rejonu działań.  Ważnym elementem, a zarazem ciekawym doświadczeniem dla żołnierzy było zorganizowanie bazy i bytowanie na dużych wysokościach u podnóży góry Khikata (2245 m n.p.m.).

– Udział w kursie był sprawdzeniem samego siebie, nie tylko pod względem fizycznym, ale psychicznym. Wspaniała lekcja – jak panować nad strachem (duże wysokości, ekspozycje) i emocjami by wykonać prawidłowo zadania, pamiętając przy tym, że musimy wzajemnie sobie ufać – powiedziała jedna z uczestniczek kursu z 54 blp w Zegrzu Południowym.

Podsumowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności kursantów był egzamin: z technik linowych, wiązania węzłów wspinaczki z asekuracją, wspinaczki po linie przy użyciu przyrządów, zjazdu po linie oraz marszu górskiego na dystansie ok 10 kilometrów z 12 kg obciążeniem w limicie czasowym 2,5h. Żołnierze, którzy zaliczyli pozytywnie egzaminy otrzymali certyfikaty.

 

****

Gruzińska Gwardia Narodowa jest partnerską formacją dla 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki wzajemnej współpracy Terytorialsi 5MBOT mieli możliwość uczestniczyć w trzytygodniowym szkoleniu.  „Basic Mountain Training Summer Course” jest pierwszym etapem gruzińskiego szkolenia górskiego. Jego celem jest przygotowanie żołnierzy do bezpiecznego działania na dużych wysokościach, a także podejmowania działań w sytuacjach kryzysowych, gdzie konieczna jest umiejętność przetrwania, wykorzystania technik ewakuacji rannego czy zorganizowania akcji poszukiwawczo-ratowniczej.

 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Chory
Chory
4 miesięcy temu

A ja nie mam hełmu keflarowego! Nie mówiąc o kamizelce, butach i szelkach.
Bot się bawi, wpadli na niedzielę!!