Teresa Cichowska i Irena Kamińska z Przasnysza odznaczone przez Prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wczoraj, 1 marca, Prezydent Andrzej Duda w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych uhonorował osoby zasłużone dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymały między innymi mieszkające w Przasnyszu Teresa Cichowska i Irena Kamińska.

 

Teresa Cichowska, razem ze swoją siostrą Ireną Kamińską, udzielała pomocy żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, za co została skazana na 15 lat więzienia.

Historię jej rodziny przybliża serwis Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci:

Na skutek donosu z 25 lutego 1953 roku we wsi Osyski (gm. Opinogóra) zginęli w walce z bardzo licznymi oddziałami KBW i MO czterej żołnierze. Cała sytuacja miała miejsce w gospodarstwie państwa Marii i Bronisława Kołakowskich. Rodzina ta łącznie z czwórką dorastających dzieci udzielała pomocy i schronienia żołnierzom zbrojnego podziemia niepodległościowego działającym w ich rejonie. Spotkała ich za to bardzo surowa kara wymierzona przez reżim komunistyczny. Ojciec Bronisław wraz ze starszym synem zostali skazani na śmierć i straceni, młodszy syn zmarł na skutek obrażeń w wyniku długotrwałych przesłuchań UB w Ciechanowie, a matka Maria wraz z dwoma córkami Ireną i Teresą zostały skazane na długoletnie więzienie. Gospodarstwo i cały majątek rodziny Kołakowskich przepadł na rzecz skarbu ówczesnego państwa.

 

Źródło Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments