Tarcza antykryzysowa wchodzi w życie. Mamy komunikat ZUS.

Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej – to tylko niektóre rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

„Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania prawne przewidują m.in. zwolnienie małych firm, zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r.” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 roku.

Wsparcie dla przedsiębiorców w formie zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o którym mowa w przepisach tzw. tarczy antykryzysowej, stanowi pomoc publiczną. Wynika to z przepisów Unii Europejskiej.

W związku z tym ZUS przyjął, że ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w „tarczy antykryzysowej” będą mogli skorzystać  tylko ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Co ważne jeżeli przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 r. miał zadłużenie za okres dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarł z ZUS do tego dnia umowę o rozłożenie należności z tytułu składek na raty i umowę tę realizuje,  będzie mógł być zwolniony z opłacania należności za okres od marca do maja 2020 r.

Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne

W myśl przyjętych regulacji świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

W przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Dla pozostałych wykonujących umowy cywilnoprawne warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego 2020 r.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Bez opłaty prolongacyjnej

Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Wnioski można złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”, bez kontaktu z pracownikiem ZUS.


 

Źródło Piotr Olewiński
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
4 lat temu

Ten próg przychodowy to jakiś żart.
Czy rządzący naprawdę nie widzą różnicy w 14.000 przychodu fotografa weselnego a 14.000 przychodu kiosku z gazetami i papierosami?

Ilona
Ilona
4 lat temu

A czy Pan(i) nie widzi roznicy w 18% podatku a karcie podatkowej?

Ktoś
Ktoś
4 lat temu

Czy firma 20 osobowa to mała a 9 osobowa mikro . Jaka jest pomoc dla tej 20 osobowej?

Edek
Edek
4 lat temu
Reply to  Ktoś

Nie ma, musisz zwalniać do 9.

Wojtek
Wojtek
4 lat temu

To jakaś pisórewska kpina z firm np. pietnastoosobowych…

katarzyna
katarzyna
4 lat temu

A jeśli ktoś zawiesił działalność w styczniu 2020 a z dniem 1 lutego zostało wznowiona???

Lukasz
Lukasz
4 lat temu
Reply to  katarzyna

Wznowienienie powinno nastąpić najpóźniej 31.01.2020,

ZAWIEDZIONY
ZAWIEDZIONY
4 lat temu

Idea jest dobra ale dlaczego nie tyczy się wszystkich na przykład działalności założonej w Marcu umów itp mowa była o wszystkich z punktu prawnego prawo nie działa wstecz tak więc ci którzy mają działalności założone w marcu oraz umowy itp powinni być objęci Tarczą a nie są dofinansowanie 5000 dla firm warunek data sprzed 1 02 2020 I TO JEST UCZCIWE PONAD 2 MIL OSÓB DZIĘKI TYM ROZWIĄZANIOM BĘDZIE POZBAWIONYCH CAŁKOWITEJ POMOCY BRAWO GRATULUJE NA MNIE NIE LICZCIE W WYBORACH

Edek
Edek
4 lat temu
Reply to  ZAWIEDZIONY

Daj spokój, od początku było wiadomo że ta tarcza to blef przed wyborami. TVP głosi że przedsiębiorcy dostali 212 mld., zwolnienie ze składek zus, dopłaty do wynagrodzeń, niskooprocentowane kredyty dla przedsiębiorców. Ładnie brzmi? Baaaardzo ładnie.
A opozycja nic nie robi tylko przeszkadza władzy w ratowaniu życia ludzi.
Ilu ludzi to kupi? Jak myślisz?

Farciarz
Farciarz
4 lat temu
Reply to  Edek

Wznowiłem 1os DG 2 marca. Mój przychód za marzec wyniósł z powodu anulowania kontraktu z powodu pandemii 0 PLN. Jestem na tarczy.

Ewa
Ewa
4 lat temu
Reply to  Farciarz

Firma założona 2 lutego + jeden pracownik. Do 29 zgłoszone do ZUS. Skorzystam z tarczy czy nie? Przecież 2 lutego nie było mowy o koronawirusie w Polsce. W lutym były dochody i fajne perspektywy na marzec ale niestety w marcu wyszło jak wyszło – wszyscy inwestorzy zrezygnowali.

Ilona
Ilona
4 lat temu
Reply to  ZAWIEDZIONY

Działalnosc załozona w marcu nie płaci zusu przez poł roku. To co jeszcze Pan chcialby dostac? Z chęcią sie zamienie za umorzenie pelnego zusu na 3 m za 6m bez zusu i 2 lata z zusem typu 600zl

Ewa
Ewa
4 lat temu

Czy nadplata na koncie pokryje składki marcowe co spowoduje np ich częściowe opłacenie ? A umorzenie można otrzymać tylko za składki nieopłacone ??

Gosia P.
Gosia P.
4 lat temu
Reply to  Ewa

Pytałam o to w ZUS. Sami nie wiedzą (!!!). Ale istnieje takie niebezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem jest złożenie równoczesne z wnioskiem RDZ wniosku EZS-P (wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek).