Tarcza antyinflacyjna zostanie wydłużona. Jest zapowiedź rządu

Polski rząd zapowiada wydłużenie tarczy antyinflacyjnej. Decyzja związana jest z szalejąca inflacją oraz wojną na Ukrainie.

 

We wtorek, 31 maja rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że zapadła kierunkowa decyzja w sprawie wydłużenia tarcz antyinflacyjnych także po lipcu. Mogą pojawić się nowe elementy.

Decyzja jest związana z szalejącą „inflacją postpandemiczną”, ale także odpowiedzią na inflację „putinowską”, która jest wywołana trwającą wojną na Ukrainie.

– Planujemy przedłużenia tych rozwiązań dotyczących tarczy antyinflacyjnej – deklaruje Müller i przyznaje, że kolejne miesiące mogą okazać się bardzo trudne. – Inflacja, jest takim elementem systemu ekonomicznego, który bardzo trudno opanować i dlatego też ciężko się z nią walczy.

 

Dane z Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń. Inflacja w Polsce bije rekordy z miesiąca na miesiąc. W maju rok do roku ceny wzrosły o 13,9 proc..

Wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych ma pomóc obywatelom naszego kraju w mniejszym stopniu odczuwać skutki ogromnego wzrostu cen. Mowa tu o obniżeniu VAT na żywność w niektórych kategoriach oraz akcyzy na energię.

Przypomnijmy, ze niedawno prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, która wydłuża działanie pierwszej tarczy antyinflacyjnej do 31 lipca, czyli do chwili obowiązywania tarczy 2.0.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Amator
Amator
25 dni temu

Plasterek na urwaną głowę. W tym samym czasie państwowe spółki notują gigantyczne wzrosty marży i zysku.

Anna
Anna
25 dni temu

W tym czasie negocjatorzy przybili 26mld euro pomocy z UE i 10mld pożyczek na procent. Przypominam że jesteśmy płatnikiem w UE a pożyczki spłaca Poliniacy. Oczywiście zapłacą w paliwie po 10zl, drogim prądzie bo co2, w utrzymywaniu Ukrainy i władz okupacyjnych w Brukseli.