Tabliczka adresowa wróciła do Jednorożca. Przyleciała z USA

Dzięki mieszkającej w USA Christine Lesiński do Jednorożca powróciła cenna tabliczka adresowa. Nabytek został przekazany do Jednorożeckiego Archiwum Społecznego.

 

W trakcie wakacji gminę Jednorożec odwiedziła, na co dzień mieszkająca w USA, Christine Lesinski. Kobieta postanowiła przekazać do Jednorożeckiego Archiwum Społecznego tabliczkę adresowa należąca niegdyś do Stanisława Lesińskiego, dziadka ofiarodawczyni.

– Metalową tabliczkę z czarnym napisem na białym tle zawieszono na ścianie drewnianego domu w Jednorożcu. Należał do Wojciecha Berka (1864–1943). Po powrocie z emigracji zarobkowej w USA (1922 r.) zamieszkała tu córka Wojciecha, Leokadia (1898–1938), wraz z mężem Stanisławem Lesińskim (1885–1933) i dziećmi. Małżonkowie poznali się zapewne w USA, tam w 1915 r. wzięli ślub. Oboje pochodzili z Jednorożca. Tabliczkę datujemy na okres przed II wojną światową. Wówczas dom, który oznaczała, nosił numer 168. W Jednorożcu początkowo nie było ulic, więc numeracja domów we wsi była ciągła. Dziś to adres ul. Długa 111 – zauważcie, że przekazanie tabliczki odbyło się właśnie w tym miejscu, gdzie pierwotnie się znajdowała. Tabliczkę przechowywał w USA Stanisław Lesinski (1917–2018), syn Stanisława i Leokadii Lesińskich. Potem opiekował się nią Krzysztof Figat, siostrzeniec Stanisława Lesinskiego jr. Christine Lesinski zaproponowała, by tabliczka wróciła tam, gdzie jej miejsce, czyli do Jednorożca, mając nadzieję, że tę decyzję pochwaliłby jej ojciec Stanisław Lesinski jr. I tak tabliczka przybyła do Jednorożca i trafiła do Jednorożeckiego Archiwum Społecznego – relacjonuje Maria Weronika Kmoch.

Symboliczne przekazanie tabliczki i podpisanie umowy odbyło się przed domem przy ul. Długiej 111.

– Należał do Jadwigi z Lesińskich i Jana Krajewskich. Jadwiga była córką Stanisława Lesińskiego jr. i Czesławy z Chudzików (1920–2003). Zanim powstał murowany istniejący do dziś dom (lata 80. XX w.), stał tu drewniany dom Berków i Lesińskich oznaczony tabliczką – dodaje.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wpz
wpz
22 dni temu

Wreszcie coś się dzieje w Jednorożccu

Kalina
Kalina
22 dni temu
Reply to  wpz

Tam cały czas się coś dzieje, nie to co w przasnyszu tylko chwalenie się co to się robi ,ale nic nie widać

Jagoda
Jagoda
22 dni temu

Czy te wstrętne i kłamliwe reklamy o Tusku muszą być w info 😡