
Od 30 października 2023 roku można nabywać powieść Marka Chmielewskiego pod tytułem „Dorwać bestię” w wersji elektronicznej. Ta dostępna jest na stronie internetowej sklepu Empik lub w aplikacji Empik Go (przeznaczonej na smartfony, tablety i czytniki). Cena wynosi 25 zł.
„Chojnice (województwo pomorskie), rok 2022. Psycholog z depresją i początkująca dziennikarka cierpiąca na HSP (wysokowrażliwość), łączą siły by rozwiązać sprawę morderstw dokonywanych przez paranormalną istotę. Kluczem do wyjaśnienia zagadki są notatki księdza, żyjącego u schyłku trzynastego wieku” – czytamy w opisie książki.
„To historia na i o aktualnych czasach. Opowieść o walce z wewnętrznymi upiorami, które mogą przemienić człowieka w tytułową Bestię… Akcja powieści rozgrywa się m.in. w: Chojnicach, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu, Częstochowie, Krakowie, Wieliczce i Nieliszu pod Zamościem. Do stworzenia książki zainspirowała mnie klasyczna fantastyka grozy (m.in.: „Dracula”, „Frankenstein” i inne), proza Stephena Kinga, kultowe blockbustery science fiction (m.in.: „Predator”, „Terminator”, „Obcy – decydujące starcie” i inne), filmy noir z lat 40’ ubiegłego wieku, a nawet bajka z dzieciństwa o pewnym gadającym psie (której to pierwotny scenariusz był za mroczny, i za posępny dla dziecięcej widowni). Tytuł zaś nawiązuje do popularnego podcastu radia RMF FM o seryjnych mordercach. Podczas pisania bardzo zżyłem się z głównymi bohaterami i ich stanami emocjonalnymi, przez co… najlepiej moją myśl odzwierciedla cytat niemieckiego filozofa, Friedricha Wilhelma Nietzschego, którego słowa są zarazem motywem przewodnim całej opowieści. A brzmi następująco: „Kto walczy z potworami, powinien strzec się, by walka nie uczyniła go jednym z nich. Bo kiedy długo patrzysz w otchłań, otchłań zaczyna patrzeć w ciebie” – przekazuje autor w przedmowie.
„Co ciekawe, po wielu próbach i staraniach jest, to nareszcie mój pierwszy maszynopis w narracji trzecioosobowej wzbogacony o wiadomości prasowe (mogłem przy okazji poćwiczyć dziennikarstwo). Chciałbym jeszcze raz bardzo podziękować osobom, które pomogły mi w researchu (szczególnie z zakresu psychologii, łowiectwa i leśnictwa, o których to dziedzinach przed rozpoczęciem pisania powieści wiedziałem niewiele). Śliczne dziękuję! Jak mówi główna bohaterka książki: „Ahoj, przygodo!” – dodaje.
Książka wydana, dzięki platformie dla autorów Empik Selfpublishing. Na ten moment nie można kupić powieści w wersji papierowej.
Marek Chmielewski – urodził się w 1999 roku w Przasnyszu. Autor bloga „Pewnego razu w kinie”. Krytyk filmowy w katalogu Festiwalu Kamera Akcja. Współtwórca „Zespołu filmowego COBRA”. Miłośnik podróży, literatury oraz kinematografii. W wolnych chwilach pisze książki i scenariusze. W literackim dorobku posiada trzy powieści: „Ta ostatnia niedziela”, „Chrzestny. Legenda szalonych lat 90”, „Wiedźmak”.
ren