Szybka akcja odbicia zakładnika.

W dniach 10 – 11 października 2017 r. w 2. Ośrodku Radioelektronicznym przeprowadzono ćwiczenie epizodyczne nt: „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zaistniałej sytuacji kryzysowej” z udziałem Policji, Nadleśnictwa i Straży Państwowej oraz SPZZOZ Przasnysz.

Praktyczne działanie wydzielonych sił w zaistniałej sytuacji kryzysowej odbyło się na terenie kompleksu po dawnym ośrodku poligonowym w m. Ślubowo. W dniu 09.10.2017 r. do Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o uprowadzeniu pięciorga dzieci i nauczyciela. Na miejsce zdarzenia został skierowany patrol Policji. Parę godzin później znaleziono skrępowaną osobę leżącą przy drodze Janowo – Krzynowłoga Mała. Na ww. miejsce wezwano karetkę pogotowia. Skrępowaną osobą był mężczyzna, którego porwano w Krzynowłodze Małej wraz z pięciorgiem dzieci. W związku z koniecznością przeszukania i izolacji dużego obszaru Wojewoda mazowiecki wnioskował o wydzielenie dodatkowych sił i środków RON do wsparcia organów administracji publicznej powiatu przasnyskiego. W dniu 11.10.2017 r. żołnierze 2. ORel. prowadząc poszukiwania zauważyli podejrzane osoby na terenie niefunkcjonującego kompleksu poligonowego w m. ŚLUBOWO. Okazało się, że jest to miejsce przetrzymywania porwanych dzieci. Prowadzone negocjacje z porywaczami nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Porywacze podjęli próbę ucieczki zabierając najmłodsze dziecko. Ucieczka nie powiodła się.

Porywacze zostali obezwładnieni przez żołnierzy i przekazani Policji. Uwolnione dzieci zostały przewiezione do szpitala w Przasnyszu celem objęcia opieką psychologiczną. Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie wzmocnienia służby dyżurnej oraz doskonalenie procedur zarządzania kryzysowego w zaistniałej sytuacji.

mjr Andrzej Kaliszewski, zdjęcia W. Bartkowicz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments