Szpital w Przasnyszu uruchamia oddziały zakaźne. Powstaną 34 łóżka covidowe i 3 respiratorowe.

Od 2 listopada decyzją Wojewody Mazowieckiego przasnyski szpital musi uruchomić 34 łóżka covidowe z możliwością tlenoterapii oraz 3 stanowiska respiratorowe. W oddział zakaźny przekształcony zostanie oddział wewnętrzny, a około 40 pacjentów interny zostanie przekazanych do placówek w Mławie oraz Makowie Mazowieckim. W oddział zakaźny przekształcony zostanie również oddział psychiatryczny, gdzie powstanie 26 miejsc dla pacjentów z COVID-19.

 

Trwają przygotowania Powiatowego Szpitala im. dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu do uruchomienia oddziałów zakaźnych, co decyzją Wojewody Mazowieckiego musi nastąpić do 2 listopada. Oznacza to, że czeka nas nie tylko przekazanie kilkudziesięciu pacjentów do innych placówek, ale i wstrzymanie przyjęć na dwa oddziały – wewnętrzny i psychiatryczny. Co więcej, uruchomienie łóżek dedykowanych leczeniu COVID-19 wstrzymuje także planowe zabiegi.

– Uważam tę decyzję za słuszną, ponieważ w powiecie przasnyskim codziennie przybywa nam kilkanaście zakażonych. U części z nich rozwija się choroba i wymagają opieki medycznej, a często brakuje dla nich miejsc w obecnie istniejących placówkach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych. Jedynym problemem jest ewentualność zakażeń wśród personelu medycznego, ale zrobimy wszystko, aby to nie nastąpiło. Nie ma natomiast obaw o zakażenia pośród pacjentów szpitala, ponieważ mamy wytyczone tzw. “drogi czerwone”, zapewniające izolację i niekolidujące z innymi szlakami w szpitalu – uspokaja dyrektor SPZZOZ w Przasnyszu Grzegorz Magnuszewski.

Dobra wiadomość jest taka, że poradnie szpitalne (oprócz diabetologicznej) funkcjonują normalnie. W pełni funkcjonuje także położnictwo, oddział pediatryczny i okulistyka. Odwołane zostaną jednak planowe zabiegi operacyjne na oddziale chirurgicznym.  Taka decyzja zapadła względu na fakt, że pacjenci po operacjach zajmują stanowiska respiratowe na OIOM, innym powodem są konieczne przesunięcia kadrowe. O zabiegi operacyjne nie muszą się natomiast martwić pacjenci w ostrych przypadkach i stanach zagrożenia życia.

W tej chwili trudno powiedzieć, jak długo potrwają zmiany, ale będzie to w dużej mierze zależało od sytuacji epidemicznej w naszym powiecie. Dyrektor szpitala zapewnia jednak, że będzie czynił starania, aby planowe zabiegi przywrócić w możliwe szybkim terminie, a o zmianach będzie informował na bieżąco.

 

M. Jabłońska


 

guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xcx
xcx
6 miesięcy temu

Smutna wiadomość co do Oddziału Wewnętrznego 🙂

Ada
Ada
6 miesięcy temu

Szpital dla chorych.Uszczuplić pomieszczeń administracji.

xcx
xcx
6 miesięcy temu
odpowiada  Ada

Też tak myślę ,Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie powinno wrócić do budynku Starostwa /było przeniesione na czas remontu/. Oddzielne wejście, idealne pomieszczenia na Oddział Zakażny.

Ja znajoma
Ja znajoma
6 miesięcy temu
odpowiada  xcx

Już dawno wróciło nie pisz jak nie wiesz

Agata
Agata
6 miesięcy temu

Brawo dla całego personelu medycznego,że mimo wszystkiego sa z pacjentami 🙂 Szacunek wielki 🙂 uprzedzając hejty jestem na oddziale urologii plus chirurgia,..niesamowita obsługa całego personelu.Miła obsługa,uśmiechy spod masek spoconych pracowników i zawsze pomocna dłoń,,,,,Jestem Z ciechanowa ale Szpital Z przaśni zawsze będę miło wspominać 🙂

dawid
dawid
6 miesięcy temu
odpowiada  Agata

Podpinam sie pod temat,dziękuję za miłą obsługę,zwłaszcza wysokiej pielęgniarce ,imie/mariola/?nie wiem i salowej wysokiej bluza w kotki,dzięki takim ludziom pobyt w szpitalu staje się miły mimo choroby,Wasz uśmiech z rana i dowcipy przy porannej toalecie,to było coś,tak nie wiele a tak wiele 😉 tak trzymac,to wiel dla chorych 🙂

Janek
Janek
6 miesięcy temu
odpowiada  Agata

Prawdziwi bohaterowie !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu

Całe szczęście że nasz ex minister Mateusz zadbał o zapas respiratorów. Jesteśmy bezpieczni.

przasnyszanin
przasnyszanin
6 miesięcy temu

tu też musisz KO dorzucić swoje 5 groszy

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
6 miesięcy temu
odpowiada  przasnyszanin

O czym Ty breszIsz ? Mateuszek kupił respiratory od handlarza bronią. Kasa przelana, a respiratorów nie ma…

I....
I....
6 miesięcy temu

A oddział na czwartym piętrze czeka.A po postępach choroby widać że się do czeka.

ddd
ddd
6 miesięcy temu

Kochani zróbmy wszystko aby liczba zakażonych u nas zaczęła spadać i by było jak na wiosnę, bo przecież wiemy że dużo zależy od nas samych

Ewa
Ewa
6 miesięcy temu

A może połączyć oddziały rehabilitacji (jak było dawniej) w oddzielnym budynku umieścić chorych na covid i pozostawić tak potrzebny oddział wewnętrzny