„Szlachta nie pracuje” – Urząd skarbowy sprawdzi skąd macie pieniądze!

Urzędnicy skarbowi w celu odzyskania należnego Państwu podatku dochodowego sięgają do coraz bardziej nieszablonowych metod. W nowym roku bardzo popularne stało się śledzenie portali  społecznościowych w celu ujawnienia ukrywanych dochodów.

Publikowanie fotografii nowych samochodów, motocykli, mieszkań, a nawet domków letniskowych to niemal standard, na który fiskus zaciera ręce. Problem pojawia się jeśli na portalach chwalimy się życiem, na które, według złożonych deklaracji podatkowych zwyczajnie nas nie stać.

Najczęściej  błędem jest reklamowanie na stronach typu spotted czy forach internetowych niezarejestrowanej działalności gospodarczej lub prowadzenie jej fan page’a!  Odnosi się to zwykle do drobnych usług kosmetycznych, remontów, sprzedaży rękodzieł, prac domowych itp. To dzięki postom z realizacji zleceń, linkom do aukcji allegro urząd skarbowy bez problemu podsumuje naszą „działalność”. A sprzedaż nie wykazana w zeznaniu podatkowym ciągnie za sobą niebezpieczeństwo wszczęcia kontroli skarbowej.

Tak. Urząd Skarbowy sprawdza donosy!

Nie zapominajmy o osobach „życzliwych”, które z przyjemnością zgłoszą naszą niezarejestrowaną działalność. Nieoficjalnie mówi się, że każdy donos jest sprawdzany nawet wówczas, gdy jego faktyczna wartość informacyjna jest niska, choć w tym zakresie nie są przedstawiane żadne statystyki. Co ciekawe częściej donosimy na rodzinę, byłych partnerów, sąsiadów, znajomych z FB, niż na duże przedsiębiorstwa i korporacje. „Donos z Facebooka” ciągle powszechnieje i coraz częściej stanowi dowód na istnienie niewykazanego w zeznaniu podatkowym majątku.

Jak wysoka jest kara?

Wszystkie dochody nie zgłoszone do opodatkowania podlegają z zasady 75% stawce PIT. Stawka ta zawiera odsetki, które nie zostaną dodatkowo naliczone. Ratunkiem dla podatnika jest wynikająca z art. 16 kodeksu karnego skarbowego instytucja czynnego żalu. Jest to samodzielne zgłoszenie w urzędzie skarbowym niewykazanych dochodów, nim odkryje je fiskus oraz korekta zeznania podatkowego. Wówczas podatnik ma szansę zapłacić podatek zgodny ze skalą podatkową, ale urząd skarbowy nałoży odsetki za zwłokę. Czynny żal chroni podatnika przed dodatkowymi sankcjami, jednak warunkiem uznania czynnego żalu za skuteczny jest uiszczenie wyznaczonej kwoty wraz z odsetkami.

red.


Źródło bezprawnik.pl US
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments