Szkoła Podstawowa w Krzynowłodze Małej uczciła pamięć Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

Społeczność Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej umieściła w Alei Chwały pamiątkowa tablicę z napisem „Polakom ratujących Żydów w czasie II wojny światowej”.

 

10 września odbyła się uroczystość, która była zwieńczeniem 20-letniego procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów. Pamięć poległych postanowiła uczcić także społeczność Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej.

– W naszej szkole uczciliśmy pamięć rodziny Ulmów i wszystkich Polaków, którzy w czasie wojny narażając życie własne i swoich rodzin nieśli pomoc Żydom skazanym przez Niemców na zagładę. Podczas apelu uczniowie obejrzeli krótki film opowiadający o życiu rodziny Ulmów i ich poświęceniu dla drugiego człowieka. Dowiedzieli się, jaka była sytuacja narodu żydowskiego, że za udzielanie im pomocy, chociażby podanie kawałka chleba lub szklanki wody groziła kara śmierci – wyjaśnia szkoła.

Aby upamiętnić dzień beatyfikacji rodziny Ulmów i wszystkich Polaków niosącym pomoc społeczność szkolna umieściła w Alei Chwały pamiątkową tablicę z napisem „Polakom ratujących Żydów w czasie II wojny światowej”. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili symboliczny znicz.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemord
Waldemord
13 dni temu

Teraz i tak ludzkość żydowska jest przeciwko Polakom , Niemcy mówią o polskich obozach zagłady , żydzi chcą odzyskać włości utracone po wojnie, tylko nikt nie jest za Polakami i nikt nie mówi o tym głośno że traciliśmy majątki dobytek rodziców dzieci i braci przez dwóch okupantów można by żec jednocześnie , Polacy to dobrzy ludzie, ale w śród Polaków są też żydzi co swoich ludzi sprzedawali okupantom , ale nikt o tym nie mówi głośno,że żyd dla żyda był gorszy niż Polak,brawo dla dzieci i nie zapominajcie ,co to barwy białe i czewrwone

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
13 dni temu
Reply to  Waldemord

Nie wiem skąd czerpiesz wiedzę o świecie, ale tyle bredni w jednym krótkim tekście to już dawno nie czytałem.

Napiszę ci tylko, że rodzinę Ulmów wydał polski policjant. Katolik, żeby nie było. To był ’44 rok, więc gdyby nie on może udałoby się Ulmom przeżyć wojnę.
Aha, i twoim zdaniem Żydzi w Jedwabnem podpalili się w stodole sami?