Szkoła Podstawowa nr 1: Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Sezon wycieczek w naszej szkole w pełni. W dniach 13-14 listopada na trasę wyruszyły klasy V d i V f. Cel – Góry Świętokrzyskie. Po kilkugodzinnej jeździe pierwszy punkt programu: Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Tu oglądamy stare zabudowania: kuźnię, zagrodę chłopską, wiatraki i dwór szlachecki. Imponująco prezentuje się wystawa starych powozów. Na koniec poznajemy dawne zabawy wiejskich dzieci – gramy w grele, ze zmiennym szczęściem toczymy fajery, rzucamy do celu obręczami. Następnie ruszamy w dalszą drogę, by pieszo zdobyć wzniesienie, na którym znajdują się ruiny zamku w Chęcinach.

To nie koniec atrakcji w pierwszym dniu. Przed nami wizyta w najsłynniejszej polskiej jaskini – Raj. W temperaturze około 8°C przemierzamy ciemne korytarze wsłuchując się w słowa przewodnika, opowiadającego o tym fascynującym miejscu. Teraz już pora na spoczynek, na który udajemy się do pensjonatu „Wierna”.

Dzień drugi rozpoczynamy wizytą w klasztorze Św. Katarzyny. Następnie udajemy się do Puszczy Jodłowej, leżącej na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Główny cel tej wizyty to zdobycie najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich – Łysicy. Zanim „przypuścimy atak na szczyt” zatrzymujemy się przy źródle św. Franciszka. Woda ze źródła wg legendy leczy choroby oczu. Łysicę zdobywamy z pewnym wysiłkiem; po drodze kilkukrotnie odpoczywamy, jednak cel zostaje w końcu osiągnięty.

Przed nami ostatni cel wyprawy – Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Tu zwiedzamy pomieszczenia, w których mieszkał i tworzył pisarz, poznajemy historię jego życia. Niestety czas wracać już do Przasnysza. Po drodze jeszcze obiad. Trudy podróży nie dają się zbytnio odczuć gdyż humory dopisują, a światła naszego miasta ukazują się nam około godziny 21.30.


Szkoła Podstawowa nr 1 w Przasnyszu


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments