Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Węgrze została zlikwidowana. „Zaprzepaszczono szansę”

Choć o zamknięciu Szkoły Podstawowej w Węgrze w gminie Czernice Borowe mówiło się już od kilku miesięcy, pod koniec lipca Zarząd Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży, będący organem prowadzącym szkołę informował nas, że o likwidacji mowy nie ma i placówka ma się dobrze. Stało się inaczej. 1 września 2022 r. w szkole w Węgrze zamiast pierwszego dzwonka zapadła głucha cisza.

 

Na Szkole Podstawowej w Węgrze widmo likwidacji ciążyło już kilka lat temu. W 2015 roku misji ochrony małej wiejskiej szkoły podjął się Zarząd Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży. Stowarzyszenie chciało pomóc Radzie Rodziców w dalszym utrzymaniu szkoły, prowadząc placówkę do końca roku szkolnego w 2022 r.

We wrześniu 2015 roku szkoła rozpoczęła pracę z nowym organem prowadzącym,  licząc wówczas 43 uczniów.

– Nauczyciele początkowo realizowali swoje zadania w ramach wolontariatu. Z biegiem czasu stabilizowała się kadra pedagogiczna, wzbogacano bazę. W kolejnych latach wzrastał poziom wiedzy uczniów. Dowodem tego były wysokie wyniki egzaminów szóstoklasisty, a ostatnio – ośmioklasisty – informuje Zarząd Stowarzyszenia Edukator.

 

– 1 września 2022 roku otrzymaliśmy komunikat, że do szkoły w Węgrze nie przybył żaden uczeń. Potwierdziły się wcześniejsze sygnały o chęci niektórych rodziców dotyczące przeniesienia swoich dzieci do innych szkół. W czasach rozwijającej się demokracji szkoła nie miała wpływu na decyzje rodziców –podkreśla stowarzyszenie, powołując się na informację przekazaną przez dyrekcję placówki.

O zamknięcie Szkoły Podstawowej w Węgrze zapytaliśmy również wójta gminy Czernice Borowe, Wojciecha Brzezińskiego.

–  W ubiegłym i obecnym roku kilkoro z uczniów przepisało się do innych szkół. Liczba dzieci przekroczyła ,,masę krytyczną’’ i ciężko byłoby organizować pracę tej szkoły. W niektórych klasach zapisane było tylko jedno dziecko lub uczniów nie było wcale. To spowodowało że rodzice ocenili, że taka forma jest trudna do zaakceptowania i nie zapisali dzieci na nowy rok szkolny – mówi nam wójt Wojciech Brzeziński.

Rodzice zapisali dzieci głównie do szkoły w Czernicach Borowych. Niektórzy uczniowie uczęszczają  do szkół w Przasnyszu i Rzęgnowie.

– Zwiększenie liczby dzieci w szkole w Czernicach Borowych spowodowało konieczność podziału niektórych klas i zwiększenie zatrudnienia. Dodatkowo jeden z pedagogów zmienił miejsce pracy. Przy uzupełnieniu zatrudnienia priorytetem obdarzeni byli pracownicy szkoły w Węgrze. 3 osoby uzyskały zatrudnienie na pełnym etacie i 2 na części etatu – dodaje nasz rozmówca.

 

Co z budynkiem szkoły?

– Budynek szkoły jest wykorzystywany częściowo na cele mieszkaniowe. Zlokalizowane są tam mieszkania dla nauczycieli. Naturalnym kierunkiem, wydaje się, będzie kontynuacja i rozszerzenie tej funkcji.Na terenie gminy brakuje mieszkań. Będzie to jeszcze omawiane z radnymi i mieszkańcami – mówi nam wójt Brzeziński.

Zarząd Stowarzyszenia Edukator nie kryje rozczarowania z powodu zamknięcia placówki.

– Szkoda. Po 7 latach zaprzepaszczono szansę edukacyjną dla dzieci oraz szansę kulturalną i integracyjną dla mieszkańców. Czas pokaże, czyj to był błąd – podsumowuje.

 

ren

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
13 dni temu

Bez komentarza