„Sześciolatki” idą do liceum i technikum. Przasnyskie szkoły zwiększyły liczbę oddziałów

20 lipca w szkołach ponadpodstawowych w Przasnyszu pojawiły się pierwsze listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia. Teraz placówki zdecydowały już o ilości utworzonych oddziałów. W niektórych z nich są jeszcze wolne miejsca.

 

Uczniów w tegorocznej rekrutacji jest zdecydowanie więcej niż zazwyczaj. To skutek reformy z czasów rządu PO-PSL, która polegała na obniżeniu wieku szkolnego. W obecnych ósmych klasach uczyło się więc pół rocznika dzieci urodzonych w 2008 roku (od stycznia do czerwca), które decyzją ówczesnej władzy, w 2014 roku obowiązkowo poszły do szkół w wieku lat sześciu oraz cały rocznik 2007 – wówczas siedmiolatków. Zapytaliśmy w przasnyskich szkołach ponadpodstawowych o to, jak przebiega rekrutacja i jak szkoły poradziły sobie ze zwiększoną liczbą uczniów.

 

– W naszym liceum rekrutacja jest już prawie zakończona. Planowaliśmy utworzenie czterech oddziałów, a ostatecznie będziemy mieli ich sześć – mówi nam dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej, Radosław Waleszczak.

W sumie do przasnyskiego KEN-a przyjęto 169 osób. W liceum powstały klasy o następujących specjalnościach: matematyczno-fizyczna, biologiczno-chemiczna, matematyczno-informatyczna, klasa o rozszerzeniu: historia – wiedza o społeczeństwie – język angielski, a także dwie klasy z rozszerzeniem z przedmiotów: matematyka – geografia – język angielski.

Jeśli chodzi o Zespół Szkół Powiatowych tu również szkole nie tylko udało się otworzyć oddziały, które zaplanowano, ale ze względu na dużą liczbę chętnych „klas” powstało więcej.

– Do szkoły przyjęliśmy 372 uczniów. Otworzyliśmy pięć klas liceum ogólnokształcącego, osiem klas technikum i dwie klasy szkoły branżowej. Do 19 sierpnia trwa jeszcze rekrutacja uzupełniająca i praktycznie w każdej klasie mamy jeszcze wolne miejsca. Wyjątkiem jest oddział przygotowania wojskowego – mówi nam wicedyrektor Justyna Jaworska z Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu.

Jeśli chodzi o technika w ZSP powstaną oddziały ze specjalnościami: technik informatyk, logistyk, żywienia i usług gastronomicznych, rolnik, technikum samochodowe i technikum ekonomiczne.

Wśród klas liceum powstaną: oddział przygotowania wojskowego, klasa kosmetyczna, klasa mundurowa i dwie klasy humanistyczne.

 

– Dużo chętnych mieliśmy do oddziału przygotowania wojskowego, ale tam mogliśmy przyjąć tylko 30 osób, dlatego utworzyliśmy dodatkowo klasę mundurową, dużo podań mieliśmy również do klasy humanistycznej – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

W nadchodzącym roku szkolnym w Zespole Szkół pojawią się też dwie klasy szkoły branżowej o specjalności: wielozawodowej i mechanik pojazdów samochodowych.

Jeśli chodzi o zwiększoną liczbę uczniów i tym samym większą konkurencję do miejsc w wybranych szkołach ponadpodstawowych analogiczna sytuacja pojawi się również w przyszłym roku. Wówczas w szkołach ponadpodstawowych naukę rozpocznie cały rocznik „sześciolatków” (ur. 2009) i pół rocznika „siedmiolatków” (2008), którzy zaczynali naukę 1 września 2015 roku.

 

ren

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon Sarnecki
Szymon Sarnecki
2 lat temu

PL