Szerszenie uwiły gniazdo pod dachem zamieszkałego budynku. W akcji strażacy OSP Wężewo

W Wężewie, w jednym z budynków mieszkalnych gniazdo uwiły szerszenie. Interweniowali strażacy.

 

9 lipca 2024 r. po godzinie 19.00 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu zadysponowała druhów ochotników z OSP Wężewo do zagrożenia miejscowego.

– Szerszenie, założyły gniazdo w budynku mieszkalnym. Po przybyciu na miejsce niezwłocznie przystąpiliśmy do działań – informuje OSP Wężewo.

Przypomnijmy przy okazji, że strażacy podejmują tylko i wyłącznie interwencje, gdy jest zagrożenie życia, bądź zdrowia mieszkańców, czyli w sytuacjach, gdy owady założyły gniazdo w bezpośrednim sąsiedztwie domostw i tym samym stwarzają realne zagrożenie dla dzieci, osób starszych oraz osób, które maja trudności w poruszaniu się. Są one podejmowane zgodnie z zasadami wydanymi przez komendanta głównego PSP.

W momencie, gdy zgłoszone gniazdo owadów nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi, strażacy wygradzają miejsce i powiadamiają mieszkańca o możliwości usunięcia go na własny koszt. Są to przypadki, gdy gniazda znajdują się w lesie czy w pobliżu drzew, czyli naturalnego miejsca pobytu stawonogów.

Osy czy szerszenie to szkodniki, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Inaczej wygląda sytuacja, gdy strażacy mają do czynienia z pszczołami. Te bowiem są owadami pożytecznymi.

– W przypadku pszczół mamy porozumienie z zaprzyjaźnionymi pszczelarzami, którzy w takiej sytuacji przenoszą owady do swoich pasiek – przekazuje KP PSP Przasnysz.

Warto wiedzieć, że straż pożarna do usuwania gniazd owadów raczej nie przyjedzie w ciągu dnia. Wynika to z cyklu życia owadów. W dzień ich gniazda zazwyczaj są puste. Wracają do nich wieczorami, aby odpocząć.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments