Szczepionki Johnson & Johnson. Dania wycofuje, Polska kupuje

Duński rząd ogłosił 3 maja, że zaprzestaje szczepienia preparatem Johnson & Johnson. W ubiegłym miesiącu w związku z ryzykiem zakrzepicy kraj ten zrezygnował również z podawania szczepionki AstraZeneca. Z informacji portalu Polsat News wynika, że już nazajutrz po wycofaniu preparatu Johnson & Johnson premier Mateusz Morawiecki złożył premier Danii propozycję odkupienia przez Polskę niewykorzystanych szczepionek tej firmy.

 

W połowie kwietnia naukowcy zajmujący się szczepionkami oraz organy regulacyjne zostali zaalarmowani o sześciu poważnych zdarzeniach niepożądanych po podaniu szczepionki COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Zdarzenia te wystąpiły u kobiet w wieku od 18 do 48 lat, które otrzymały szczepionkę na podstawie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu (EUA) i były podobne do doniesień z Europy dotyczących innej szczepionki opartej na adenowirusach, wyprodukowanej przez firmę AstraZeneca.

 

Europejska Agencja Leków (EMA) przyznała, zakrzepica może być bardzo rzadkim skutkiem ubocznym po podaniu szczepionki Johnson & Johnson i Astra Zeneca, ale nie powinno to być powodem do rezygnacji ze szczepienia tymi preparatami. Zaleceń EMA nie posłuchali Duńczycy, którzy z przyczyn ostrożnościowych wycofali szczepionki obu firm. Decyzja w sprawie zaprzestania szczepień preparatem Johnson&Johnson została ogłoszona 3 maja.

Portal Polsat News dotarł do treści listu premiera Mateusza Morawieckiego do premier Danii, datowanego na 4 maja:

„Polacy pozytywnie podchodzą do szczepień, a coraz więcej moich rodaków korzysta z ochrony, którą dają szczepionki. W ostatnich dniach odnotowałem informację, że Dania zdecydowała się wycofać wprowadzenie szczepionki Johnson&Johnson do obrotu na rodzimym rynku. Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki. Dla Polski i Polaków byłoby to coś więcej niż wzajemne korzystna transakcja. Oznaczałoby to gest solidarności wzmacniającej nasze partnerstwo” – napisał w liście, cytowanym przez portal, Mateusz Morawiecki.

Na koniec dodajmy, że stosowanie szczepionki przeciwko COVID-19 amerykańskiej firmy Johnson & Johnson zostało wstrzymane także w USA.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

A u komuny Sputnik w najlepsze

allon
allon
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

A na info przasnysz jak zwykle krytyka wszystkiego co robi ten rząd

Agnes
Agnes
2 lat temu
Reply to  allon

Wszystkie media poza pisowskimi krytykują rząd. Nie czytaj ich, idz oglądać tvp.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Agnes

A Ty pasek TVN bleeee

Przasnyszanka
Przasnyszanka
2 lat temu
Reply to  allon

Dlaczego krytyka? Czy w artykule padło choć jedno słowo oceny ze strony redakcji? Wnioski pozostawiono czytelnikom. Jedni uznają, że propozycja premiera jest słuszna, inni, że nie.

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu
Reply to  allon

na InfoPrzasnysz masz też informacje krytyczne a nie tylko czołobitne pochwały działań niezgodnych z Konstytucją oraz hołdy podkupionych ekspertów medycznych.To SĄ MEDIA – opinie z 2 stron a nie tylko jeden słowotok w dodatku zaciemniony.. i za to mają plus. może wolisz być owca która bezmyślnie łyka co powiedzą w tv reżimowej oraz na portalach zależnych? 14 maja ludzie bez maski zabijają Twoją rodzinnę a 15 maja już sam bez maski będziesz paradować bo tak premier powiedział… widać co niektórzy wolą kaganiec…

Księgowa
Księgowa
2 lat temu

To nie info Przasnysz to Pani redaktor Jabłońska ma problem z tym co robi rząd – taka lokalna Pani Olejnik

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Księgowa

To idź do lokalnej Danusi Holeckiej.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Nie zasapałes się pisząc to ???

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Zawyłem jak jenot. Danusia marzy mi się wieczorami. Gdybym był ludożercą, chętnie bym ją ugotował i zeżarł. Jedzenia byłoby na 3 miesiące jak nic.

Anna_Lelis
Anna_Lelis
2 lat temu
Reply to  Księgowa

i tak powinno być. media powinny dawać info RZETELNE tak żeby wyrobić sobie OPINIĘ. a co masz w tvp, czy wp i onetach – liczniki zgonów, szczepionka uratuje ludzkośc…a tu pan Premier kupuje produkt którego nie chce Rząd Danii bo ZAGRAŻA ich Obywatelom. co robi Premier Polski?? jak to nazwać?! no ale lepiej niech media siedzą cicho, bo przecież szczepionka nas uratuje (od wszystkiego). Wolne media to NIEZALEŻNOŚĆ OPINI, a Ty wolisz zeby były z kagańcem? komu wtedy jest dobrze? Obywatelom?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Anna_Lelis

Lelis?? Nazwisko czy mieszkanka gminy??