Szczepienia przeciw grypie dostępne już od 1 września

We wtorek, 9 sierpnia odbyła się konferencja prasowa wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego poświęcona szczepieniom przeciw grypie w sezonie jesienno – zimowym. Świadczenia będą refundowane przez NFZ.

 

W konferencji  prasowej wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, której tematem przewodnim były szczepienia przeciw grypie, udział wzięła prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. W trakcie spotkania mówiono o zmianach wprowadzanych od 1 września.

– Zbliżamy się do okresu szczepień na grypę. W tym roku ten system wygląda trochę inaczej niż w latach ubiegłych. Zrezygnowaliśmy z zakupu szczepionek przez budżet państwa. Będziemy finansowali (usługę – red.) szczepienia dla pacjentów na grypę. Od 1 września takie szczepienie będzie można wykonać w aptekach, jak również w podstawowej opiece zdrowotnej i innych podmiotach leczniczych, które zgłoszą się do Narodowego Funduszu Zdrowia o możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego – powiedział wiceminister zdrowia.

 

 

Dodał, że szczepionki dla osób powyżej 75. roku życia będą refundowane w 100 proc., zaś w 50 proc. – dla osób powyżej 65. roku życia, osób z chorobami przewlekłymi oraz dla dzieci.

Wspomniał również, że refundowana będzie usługa wykonania szczepienia. Przekazał, że świadczenie zostało wycenione przez Agencję Ochrony Technologii Medycznych, a jego wyskość wzrosła z 17 zł do 21,83 zł za szczepienie.

 

– Każdy, kto się zgłosi do apteki, która będzie szczepiła, będzie mógł to rozliczyć z Narodowym Funduszem Zdrowia – zadeklarował.

Na konferencji głos zabrała także Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, która wspomniała, że rada także rekomenduje szczepienia przeciwko grypie w okresie jesienno-zimowym. W swej wypowiedzi zapewniła, że posiada informacje od producentów, że szczepionki już są i na rynku ich nie zabraknie.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 miesiąc temu

To jest jeszcze taka choroba jak grypa? Myślałem że covid ją zabił