Szansa na budowę Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Przasnyszu wciąż istnieje. Działka przy komendzie policji wróciła do miasta

Działka położona przy Komendzie Powiatowej Policji w Przasnyszu znów trafiła w ręce miasta. Jest więc nadal szansa na budowę Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego.

 

Władze Przasnysza jakiś czas temu postanowiły zagospodarować działkę znajdującą się w sąsiedztwie ulicy Magnolii i Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Miało tam powstać Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne.

Samorząd nosił się z zamiarem złożenia wniosku o dofinansowanie już w ubiegłym roku. Gra jest warta świeczki gdyż na budowę tzw. COM-ów można pozyskać 100 procent dofinansowania ze środków rządowych, dokładnie z tzw. Funduszu Solidarnościowego. Ostatecznie wniosku złożyć się nie udało, ze względu na fakt, że działka choć była przekazana miastu w formie darowizny, to cel jej przekazania był inny. Pierwotnie bowiem na działce miał powstać Środowiskowy Dom Samopomocy.

 

– Jednym z obowiązków formalnych przy składaniu wniosku było przedłożenie oświadczenia z prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Miasto w momencie kiedy upływał termin składania wniosków, takiego oświadczenia wystawić nie mogło. Departament prawny wojewody ostatecznie wskazał bowiem, że zmiana celu nie będzie możliwa i darowiznę w pierwszej kolejności trzeba odwołać, co też się stało. Dopiero po odwołaniu darowizny miasto będzie mogło wystąpić o darowiznę z nowym celem. Musimy więc poczekać jeszcze na uregulowanie tej kwestii – mówił nam w sierpniu ubiegłego roku Łukasz Machałowski.

Miasto dopełniło formalności. Zwróciło działkę, by ponownie otrzymać ją od Skarbu Państwa z przeznaczeniem na nowy cel. Udało się tego dokonać pod koniec lutego.

– W dniu 22.02.2022 r. Gminie Miasto Przasnysz została przekazana nieruchomość na realizację celów z zakresu polityki społecznej, co stanowi zadanie własne obdarowanej gminy. Darowizny dokonano w formie aktu notarialnego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu oczekuje na ogłoszenie terminu składania wniosków o dofinansowanie budowy Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego. MOPS posiada przygotowaną dokumentację niezbędną do złożenia ww. wniosku – informuje burmistrz Łukasz Chrostowski.

 

– Obecnie czekamy na ogłoszenie konkursu. Ono może ukazać się tak naprawdę w każdej chwili. Być może jest jakieś opóźnienie ze względu na obecną sytuację – mówi nam dyrektor MOPS, Joanna Cieślik.

– Warto się jednak starać, bo inwestycja jest w założeniach w 100 procentach finansowana z budżetu państwa. Jedynym wkładem własnym miasta będzie ta działka właśnie – dodaje nasza rozmówczyni.

Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Przasnyszu przeznaczone będzie dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności; stworzy im warunki do pobytu całodobowego i dziennego.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
2 lat temu

Zróbcie może coś zamiast planować.

Kalar
Kalar
2 lat temu

Jak zwykle na planach się kończy niestety, a szkoda

Benek
Benek
2 lat temu

Boziulko ileż oni mają planów, marzeń i wszystko tylko na tym się kończy. A i jeszcze chęci mają a podobno nimi to jest takie jedno miejsce wybrukowane. Weźcie się w końcu do roboty. Dokończcie to co zaczęte. Obaj Panowie.