Sytuacja taborowa Kolei Mazowieckich lepsza. Nie jest już konieczne stałe utrzymywanie autobusowej komunikacji

Sytuacja na niezelektryfikowanych trasach obsługiwanych przez samorządowego przewoźnika jest stabilna. Z napraw i przeglądów wracają kolejne pojazdy spalinowe należące do Kolei Mazowieckich.

 

Przełom roku 2023 i 2024 przyniósł kryzys taborowy Kolei Mazowieckich. Przewoźnik wycofał z różnych przyczyn z eksploatacji dużą część swojej floty spalinowej, co skutkowało wprowadzeniem autobusowej komunikacji zastępczej, m.in. na linii Ostrołęka – Chorzele.

By ratować sytuację i nie odwoływać kolejnych pociągów, spółka wydzierżawiła dwie jednostki od prywatnego operatora SKPL Cargo.

– Od tamtego czasu sytuacja uległa jednak znacznej poprawie. Pod koniec lutego KM informowały, że z 16 posiadanych pojazdów spalinowych eksploatowane było jedynie siedem. Według stanu na 24 kwietnia sprawnych było już dziesięć jednostek. Do końca maja do pełnej sprawności mają wrócić kolejne cztery egzemplarze: dwa po naprawach bieżących i dwa po przeglądach P4 (gruntownych naprawach okresowych). Jeśli terminy te zostaną dotrzymane, w przyszłym miesiącu operator powinien dysponować czternastoma czynnymi pociągami spalinowymi przy dwóch oczekujących na naprawy – informuje rynek-kolejowy.pl

– W związku z poprawą sytuacji taborowej nie jest już konieczne stałe utrzymywanie autobusowej komunikacji zastępczej za wybrane kursy w rejonie Sierpca czy Ostrołęki – czytamy.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments