Sytuacja finansowa szpitala jest trudna. Dyrektor: wstrzymujemy rekrutację i dokonujemy przeglądów umów

W ostatnim czasie, na prowadzonym przez siebie w mediach społecznościowych livechacie, starosta Krzysztof Bieńkowski, odpowiadając na pytanie jednego z widzów, dotyczące funkcjonowania szpitala, nie ukrywał, że sytuacja placówki nie jest dobra. O stan powiatowego szpitala zapytaliśmy dyrektora SP ZZOZ, Zbigniewa Makowskiego.

 

– Kontrakty z NFZ w zasadzie wystarczają na pensje. Bardzo ciężko zatem wygląda ta sytuacja finansowa, a styczeń to już tragedia – mówił starosta Krzysztof Bieńkowski. Dodał, że powiat cały czas stara się o silnego partnera dla szpitala, choćby takiego jak Ministerstwo Obrony Narodowej.

O to czy sytuacja szpitala jest faktycznie tak trudna zapytaliśmy dyrektora placówki Zbigniewa Makowskiego. Nasz rozmówca poinformował nas, że na dzień 30 stycznia zobowiązania SP ZZOZ w Przasnyszu wynoszą ok. 35 mln złotych. Skąd wynikają tak duże comiesięczne straty, o których mówił starosta?

 

– Strata za miesiąc styczeń br. wyniosła ponad 1,5 mln złotych, co wynika z dysproporcji pomiędzy kosztami bieżącego funkcjonowania (w tym głównie wynagrodzeń personelu) i uzyskiwanymi przychodami. Dodatkowo inflacja istotnie utrudnia planowanie i budżetowanie działalności – mówi nam dyrektor Zbigniew Makowski.

– Dla zobrazowania sytuacji (na podstawie danych za styczeń br.): wpływy miesięczne to ok. 6,9 mln złotych, koszty wynagrodzeń personelu to 6,5 mln złotych, a więc na bieżące funkcjonowanie pozostaje jedynie ok. 400 tysięcy złotych… – przy czym koszty miesięczne działalności Szpitala wynoszą ok. 2 mln złotych (energia, woda, ciepło, zakupy – w tym leki/materiały medyczne, naprawy, przeglądy i inne) – dodaje.

Zapytaliśmy również o to, jakie w związku z tym będą najbliższe działania dyrekcji dotyczące zarządzania placówką i czy personel szpitala (szpital jest jednym z większych pracodawców w powiecie – red.) nie jest zagrożony?

– Naszym aktualnym celem jest przeprowadzenie analiz finansowo – kadrowo – organizacyjnych działalności poszczególnych komórek Zakładu – w oparciu o które podejmiemy kroki zmierzające do poprawy sytuacji ekonomicznej placówki. W tym celu została powołana przeze mnie Komisja ds. podejmowania działań naprawczych w SP ZZOZ w Przasnyszu, w związku z trudną sytuacją finansową. Decyzje dot. obszaru zatrudnienia będą podejmowane w oparciu o wyniki prac komisji – zwolnienia to ostateczność – stwierdził dyrektor.

 

– Od początku poszukuję możliwości pozyskania środków zewnętrznych na realizację planów rozwojowych Szpitala (jak np. na zakup sprzętu, modernizację pomieszczeń itp.), które przełożą się na zwiększenie dostępności do świadczeń, a tym samym na wzrost przychodów i rentowności placówki. W lutym br. złożony został do Ministerstwa Zdrowia wniosek o dofinansowanie podmiotów leczniczych w ramach programu inwestycyjnego w zakresie zadań polegających na modernizacji, przebudowie lub doposażeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) lub pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR w ramach Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych – na kwotę ponad 7 mln złotych. Ocena formalna i merytoryczna wniosku nastąpi do maja 2023r. Podejmuję też starania, by pozyskać nową kadrę lekarską, poszerzyć zakres usług świadczonych przez Szpital i zwiększyć poziom uzyskiwanych przychodów z NFZ – dodaje i wymienia pozostałe podjęte działania, które mają na celu wygospodarowanie oszczędności:

  • dbamy o racjonalne gospodarowanie energią, wodą, ogrzewaniem i uczulamy personel na kwestię oszczędnego korzystania ze wspomnianych zasobów;
  • dokonujemy przeglądu umów i przedłużamy jedynie te, które są konieczne do bieżącej działalności,
  • wstrzymujemy nowe rekrutacje – o ile sytuacja Szpitala nie wymaga zatrudnienia specjalisty,
  • podejmujemy starania, by uzyskać Certyfikat Akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia, dzięki któremu Szpital może pozyskać wyższe dofinansowanie z NFZ,
  • negocjujemy ze związkami zawodowymi warunki zmian Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, które przełożyłyby się na zmniejszenie kosztów jego obowiązywania (aktualnie wynoszą około 2,3 mln zł. rocznie).

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
61 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu

A Matołusz w TVP Info mówił że budżet jest w świetnej kondycji i tyle kasy z podatków to jeszcze nigdy nie wpływało.
To jak to jest? Śpimy na kasie a na funkcjonowanie szpitala nie ma???

Jan
Jan
8 miesięcy temu

Dalej im wierzcie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  Jan

A ja im wierzę?

Farheem Assad
Farheem Assad
8 miesięcy temu

my wierzymy z tobom wocu. Razem wioskowe gupki z lasow na granicy musimy sie trzymac razem. A niewierne nam sluzyc.
Wocu nasz prowadz z Krasnego na Wawel.

Joanna
Joanna
8 miesięcy temu
Reply to  Jan

To co lepiej rudemu wierzyć, co kłamie na każdym kroku

jest
jest
8 miesięcy temu
Reply to  Joanna

A jak rozliczono rudego chyba nazywa się Szumowski? No rozliczono , dostał ,posadę w Aninie i ja mam rządzącym wierzyć , o nie ! 🙂

Farheem Assad
Farheem Assad
8 miesięcy temu

Lze jak pies. Bez nas nic nic sie tu nie uda. Poki nasi lekarze, inzynierowie, prawnicy sie tlumnie nie pojawia poty dobrobyt sie nie pojawi. POmozecie?
herr Tusku na pewno POmoze
Nawet jurny Stefan wie ile tracicie Drodzy Polacy.
Wpusccie nas a niemce sypna kase i PO KOlana dobrobyt.

Robert
Robert
8 miesięcy temu
Reply to  Farheem Assad

A tak to wszystko dobrze , wszyscy zdrowi?. Wyżyny intelektu. POtworny wysiłek w twoim wykonaniu. Uważaj na siebie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  Robert

Przecież to wioskowy głupek. Znowu nie wziął tabletek.
Ogląda jons stop TVP info i mu się mozg zlasował.

Joanna
Joanna
8 miesięcy temu

A to trzeba być wielkomiejskim przasnyszanem,żeby mieć swoje poglądy, tylko Ty najbardziej ublizasz ludziom może weź te tabletki to ci pomogą realnie myśleć

Farheem Assad
Farheem Assad
8 miesięcy temu

Za wasze dotowane recepty i zasilki , my brac co tylko chopie chcesz, nawet wasze polskie tabletki. Byle na shisha i muzyke starczylo z zasilkow.
Ty madra czlowiek wiesz jak byc goscinna. My wioskowe glupki za to modlic sie duza i nie praciowac, i duzo komplementa dla waszych niewiernych Praca dla was .
KOchajcie nas POlacy.

Farheem Assad
Farheem Assad
8 miesięcy temu
Reply to  Robert

Zaplacicie za nasz pobyt i chcesz to bedziemy wioskowymi glupkami siedzacymi na waszym rynku i palic szisza za wasza piniadze, strofowac niewierne albo reprymendy. My ogladac na setaelita nasza arabska tv. Robert dziekuja za dobre slowo , my uwazac na wasza puszbaki i rezim lukaszonka. Kiedy nas wpuscicie?Z czasem nas polubicie a i na nasza wiara przejda niewierne bo nasi mezczyna bardzo im sie podobac. Maro jeszcze nie wie ale jego kobita bedzie pierwsza.

Farheem Assad
Farheem Assad
8 miesięcy temu
Reply to  Robert

„Uwazaj na siebie” Mam nadzieja ze to nie grozba karalna do zgloszenia sluzbom ani rasizm , ksenofobia tez karalna. Uwazaj na slowa Robercie zebys nie mial problemow z polskim prawem.
My znac Polskie Prawo bo chciec sie tam przesiedlic. Mamy prawnikow od Prawa Polskiego i Koranicznego. Stosujemy oba.
al wujek iman dobra rada 😉

Abdullah Hassan
Abdullah Hassan
8 miesięcy temu
Reply to  Robert

Widzisz bialy synciu, jedyne co sie zmieni jak juz nas wpuscicie to prawo i sprawiedliwosc w tym kraju. To my bedziemy te prawo ustalac i tacy jak ty rasisci czy ksenofobi przeciwni nam , grozacy, pierwsi zetkna sie z naszym kohanicznym prawem. Lepiej sie nastaw i przystosuj bo jak PO KO przejmie wladze to sie z wami rozliczymy. To obietnica demokratycznej zmiany prawa , jak tylko wezmiemy wiekszosc w parlamenrtach i samorzadach. Ale na razie wiejskie gloopki z PO KO , hoojownie , Lwice nas wpuscicie-takie instrukcje z raichu i kremla. Dalej juz pojdzie z gorki. Nauczymy was porzadku. Maro… Czytaj więcej »

andrzej
andrzej
8 miesięcy temu
Reply to  Farheem Assad

Nie dało się coś mądrego napisać ?Jeśli nie masz o czymś pojęcia to się nie odzywaj ,wtedy adwersarze będą się co najwyżej domyślać żeś kiep a tak już wiedzą na pewno.

Joanna
Joanna
8 miesięcy temu

Poprzednik zadluzyl,a dziś taka sytuacja nie ma się co dziwić

jest
jest
8 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Klepiesz , nie tylko poprzednik . Pan Sadowski był „najlepszy” dla pracowników /takie ich zdanie/ , ustępował , rządziły związki .Szkoda słów.

Ixi
Ixi
8 miesięcy temu

Moze myslal ze najbogatszy emeryt w Polsce i juras sie dolozy i juz te darowizne uwzglednil. A tu taki zonk ani emeryt ani juras nic nie chca dac..
Liczymy jeszce na skladki jurnego Stefana i pali glupa czy pali kota.
ten pierwszy teraz oszczedza potencjal na dziewkach.

OstatniRozbior
OstatniRozbior
8 miesięcy temu

My POKOlenie nachodzcow czekajacych u bram kraju , na wpuszczenie do polskiego kraju z ramienia poko , hoojowni, lwicy, a tak naprawde z decyzji sasiadow .Jurny Stefan lub nitrass nigdy wam tego nie powie. Oczywiscie niby chodzi nam tylko o trazyt , dojscie wymarzonego do reichu, ale z uwagi na wazna obowiazujaca umowe o readmisji Polski z Niemcami , my wszyscy wrocimy osiedlic sie do was Polsko i Polakow i to wy bedziecie nam oplacac zasilki, opieke medyczna, papu, dach nad glowa, chocbyscie musieli zaciagajac unijne kredyty, a nie beda placic wymarzone przez nas niemce. Polski podatnik z zasilkami czeka… Czytaj więcej »

Przasnysz
Przasnysz
8 miesięcy temu

Większe pensje dla lekarzy…

Anna
Anna
8 miesięcy temu
Reply to  Przasnysz

95% funkcjonowania idzie na pensje… a w czasie pandemii dodatki po 20tys… brawo.

Izs
Izs
8 miesięcy temu
Reply to  Anna

Zwolnić tych co już powinny być na emeryturze …Czyli pielęgniarki salowe itp

Co nic nie robią a wysługują się młodszymi .

Czyli stanowisko niby zajęte a w pracy tylko pilot w rekù albo komórka młode za.nich zapieprzają. a boją się odezwać…a i tak robotę za nich robią…I kasa za.nich bedzie

Joanna
Joanna
8 miesięcy temu
Reply to  Izs

Zwolnić ale nie tylko w służbie zdrowia ale i w urzędach babcię po 60

Sama mądrość
Sama mądrość
8 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Problem jest taki: Babcia 60+ więcej potrafi niż bezużyteczna młoda „cizia”, która lata po korytarzach, umizguje się do każdego faceta a nie rozumie co się do niej mówi. Szczególnie ostatni zatrudniony „rzut” jest mocno nierozgarnięty

Dyzma
Dyzma
8 miesięcy temu

Ale taka młoda jest przydatna na nocnych dyżurach.

To byłoby nieroztropne
To byłoby nieroztropne
8 miesięcy temu
Reply to  Joanna

W całym świecie wiek emerytalny kobiet jest wyższy niż u nas. To głupie tracić wykształconych i doświadczonych ludzi na rzecz niedokształconych i niedouczonych , na dodatek nawet bez ukończonych studiów. Poza tym kobieta w wieku 60+ nie pójdzie na zwolnienie na dziecko czy urlop macierzyński. Wiele młodych zatrudnia się tylko pobito aby zaraz zaciążyć. I co z takiego pracownika ?

jest
jest
8 miesięcy temu
Reply to  Joanna

To jest artykuł o Szpitalu a nie o urzędach pewnie jesteś też babcią 60-letnią i pracujesz w szpitalu 🙂

Danusia
Danusia
8 miesięcy temu
Reply to  jest

Takich babć w szpitalu jest masa..tylko siedzą i.nic więcej….utnie stażowego i super…niech tv oglądają w domu a.nie w pracy a młode latają..

Potysis
Potysis
8 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Dokładnie…młodzi ogarną . A tak to mina jakby z przymusu pracowały …

Wojtek
Wojtek
8 miesięcy temu

A ten nowo zatrudniony ratownik medyczny na sorze co miał zostać kierownikiem to specjalista od czego ?

Jan
Jan
8 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Od kurzu i lewatywy.

Heniek
Heniek
8 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Zapytaj się w Makowie w pogotowiu .

Zosia
Zosia
8 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Wstyd pani Ewo tak atakować

Ventolin
Ventolin
8 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

całe medyczne środowisko wstydzi się że ten jegomość posiada dyplom ratownika.

Boguś
Boguś
8 miesięcy temu

Proponuję zatrudnić specjalistów z Ukrainy. Lekarzy i personel za 60% stawki naszych 'elit’ medycznych. Myślicie ze lekarz tu zarabia 6tysi? Tak ,tygodniowo.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  Boguś

24 tysie brutto dla lekarza, który naście lat rył w książkach po 12 godzin dziennie i teraz ma taką odpowiedzialność to nie jest naprawdę jakaś porażająca kwota. Ja sobie nie wyrażam roboty w której popełniam błąd i skutkiem jest czyjaś śmierć lub kalectwo…

Pod warunkiem oczywiscie że lekarz poważnie podchodzi do swoich obowiązków i nie zlewa pacjentów.

Farheem Assad
Farheem Assad
8 miesięcy temu

Nasi lekarze wezma nawet 22tysiace brutto albo ciut mniejsze zasilki. Tylko na ala ha wpusccie nas.
dajcie nam szanse.
Rodziny po lasach gina bo puszbaki a Lukaszonok bije

Dyzma
Dyzma
8 miesięcy temu
Reply to  Farheem Assad

Kręć kebaba i lansuj się z burmistrzem

Obywatel
Obywatel
8 miesięcy temu

Saper?

Irek
Irek
8 miesięcy temu
Reply to  Boguś

Boguś…lekarze z Ukrainy nie mają dokumentów by pracować jako specjaliści…proszę zapoznać się z tematem a dopiero pisać

Rudy
Rudy
8 miesięcy temu
Reply to  Irek

Nawet jeśli jakies mają to nasi geniusze medyczni skutecznie im to utrudnią

Eryk
Eryk
8 miesięcy temu

Miasto niech emituje obligacje i ratuje szpital to też ich obowiązek

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  Eryk

Szpital podobno jest Powiatowy…

Joanna
Joanna
8 miesięcy temu

Podobno ale leczą się i mieszczuchy wiec niech dołożą

Dfgh
Dfgh
8 miesięcy temu

Niech dyrekcja zmniejszy sobie pensję to będzie duże odciążenie szpitala

Spostrzegawczy
Spostrzegawczy
8 miesięcy temu
Reply to  Dfgh

Wolą podnieść opłatę za parking.

Gość
Gość
8 miesięcy temu
Reply to  Dfgh

Pensja dyrektorska w stosunku do kontraktów lekarskich to mały pikuś 🙂

Rafał
Rafał
8 miesięcy temu

To skrajne upolitycznienie kadr przynosi takie efekty. W szpitalu rządzą dwie salowe i zatrudniają ponad potrzeby swoich partyjnych znajomych i rodzinę. Starosta zamiast ekonomii mami oddaniem szpitala w obce ręce, co już całkowicie demotywuje załogę. Nikt już nie dba o istnienie szpitala.

Salowa
Salowa
8 miesięcy temu
Reply to  Rafał

Jak jesteś taki mocny to pisz pod nazwiskiem ..bo obrażasz salowe które które pracują naprawdę ciężko …zresztą tutaj pole do popisu pacjentów,;którzy byli i wiedzą że salowe często są to jedyne osoby co reagują na dzwonek pacjenta i ogólne potrzeby jego…więc z szacunkiem do Pana….pisząc o kimś a.nie ublizajać innym…pozdrawiam.

Joanna
Joanna
8 miesięcy temu
Reply to  Rafał

O tak ,bo PSL nie rządzi to już źle

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

Mam pytanie ile średnio lekarz zarabia w szpitalu w Przasnyszu mieśięcznie ?

Eryk
Eryk
8 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

100 tysięcy euro

Xyz
Xyz
7 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Trzeba było się uczyć to byś zarabiał tyle samo. Pytanie do księgowej złóż oficjalnie, bo tu możesz dostać złe odpowiedzi.

Ewa
Ewa
8 miesięcy temu

Jak trudna, przecież całkiem niedawno były odnaczenia i nagrody bo szpital odnotowuje zyski. Żal patrzeć na to wszystko. Nie wiem jak ten starosta potrafi spojrzeć w lustro.

Irek
Irek
8 miesięcy temu
Reply to  Ewa

I nie długo też będą medale więc…

Los
Los
8 miesięcy temu
Reply to  Irek

No , z tymi medalami to żenada. Ciekawe kto wnioskował o niektóre persony? Jakie zasługi mają dla szpitala? Po wręczeniu zaslużonym może media zadadzą pytania, czym się zasłużyli, bo ja nie mam pojęcia 😉

Konował
Konował
8 miesięcy temu

SŁUŻBA zdrowia, taaas

Zaklęty w Kamień
Zaklęty w Kamień
8 miesięcy temu

Tak bardzo wzrosły składki zdrowotne, nie można ich odpisywać od podatku …gdzie ta kasa idzie – przecież to właśnie na szpitale miało być i na inne gałęzie służby zdrowia. Po kowidzie już podobno było tak świetnie…i co???

Polka
Polka
8 miesięcy temu

Super!!! ostatnio nawet spotkałam się z powiedzeniem, że dla służby zdrowia covid i temu podobne mogłyby się nie kończyć, pracując tam nie na stanowisku lekarskim , nie trzeba brać kredytów, bo z 2 – 3 letniej pensji po utrzymaniu się wystarczy na zakup nowego mieszkania. Wydłużyć kolejki na badania, do specjalistów to będzie jeszcze mniej pieniędzy. Ludzie płacą prywatnie i nabijają kabzę prywatną a mając dostęp do badań i lekarzy ” dorabialiby szpital.

andrzej
andrzej
8 miesięcy temu

Cytuję :”dbamy o racjonalne gospodarowanie energią, wodą, ogrzewaniem ” z tego rozumiem ,że do teraz nie dbaliśmy .Dziwi mnie tylko jedno : jak to jest ,ze za poprzedniego starosty i poprzedniego Dyrektora szpitala którzy jak wszyscy wiemy rządzili źle jakoś się to kręciło . Obecnie przy jak wiadomo :dobrej zmianie ” wszystko bierze w łeb i na wszystko brakuje . To może lepiej jednak mieć pieniądze na wszystko przy złym zarządzaniu niż ich nie mieć przy dobrym. Jak to jest ,że można było pozyskać środki na postawienie i urządzenie szpitala a na jego utrzymanie już się nie udaje? Branie kredytów… Czytaj więcej »

Tomek
Tomek
8 miesięcy temu

CZY SŁUŻBA ZDROWIA JEST ZDROWA?
Jak ma być dobrze jeżeli pielegniarka zarabia tyle co dyrektor szpitala. Na pobory „lekarza” (i to w cudzysłowie) dyrektor musi pracować pór roku