Świetlica wiejska w Pruskołęce przepełniona modlitwą na czas Wielkanocy

Mieszkańcy Pruskołęki, Triuudum Paschalne przeżywają wspólnie w świetlicy wiejskiej. Jak się okazuje, jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

Mieszkańcy Pruskołeki tradycyjnie przygotowali się do świąt Wielkanocnych, wspólnie spotykając się na modlitwie w świetlicy wiejskiej. Janina Szlaga, sołtys wsi i Grażyna Tymińska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Pościeniu Wsi przygotowały Grób Pana Jezusa.

– W modlitwie uczestniczyli licznie przybyli mieszkańcy. Na słowa Pieśni ,,Któryś za nas cierpiał rany…” zostały uruchomione kołatki, symbolizujące rychłe Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Kołatki wydają niezwykle głośne dźwięki i trudną umiejętność kręcenia nimi posiadają nie tylko dorośli, ale również małe dzieci. Te głośne, specyficzne instrumenty, w mistrzowski sposób wykonał wiele lat temu, mieszkaniec Pruskołęki, Władysław Kobus. Kołatki są przechowywane w domach i w Wielki Piątek przynoszone na Drogę Krzyżową do świetlicy – informuje PSP w Pościeniu Wsi.

 

Jak się okazuje, modlitwa i udział w drodze krzyżowej w świetlicy wiejskiej to wieloletnia tradycja wsi, która jest przez mieszkańców przekazywana z pokolenia na pokolenie. W Wielką Sobotę odwiedza ich ksiądz, aby właśnie tu poświęcić pokarmy na stół wielkanocny.

– Modlitwa, kiedyś w domach, wynikała także z dużej odległości do kościoła i trudnością z dojazdem. Dziś, właściwie odległość nie stanowi problemu, lecz tradycja w narodzie – rzecz święta – dodaje szkoła.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments