Święta spędzają chroniąc polskich granic

Blisko 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej kolejne święta Bożego Narodzenia spędza z dala od domu – chroniąc polskiej granicy. W miejscach w których stacjonują obecnie Terytorialsi odbyły się wigilijne spotkania – ze świątecznymi życzeniami do żołnierzy przybył czasowo pełniący obowiązki Dowódcy WOT gen.bryg. Krzysztof Stańczyk oraz Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT płk dr Paweł Lech.

 

Każdej doby, w systemie zmianowym, żołnierze Formacji wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i żołnierzami wojsk operacyjnych prowadzą patrole piesze i kołowe. Stale, w terenie przygranicznym przebywa około 1000 żołnierzy WOT – w tym żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy są w pełnej gotowości do natychmiastowego działania.

W dn. 22 – 23 grudnia br. cz.p.o. Dowódcy WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk wraz ze Starszym Podoficerem Dowództwa złożyli wizytę Terytorialsom pełniącym służbę na polsko-białoruskiej i polsko-słowackiej granicy. Do swoich żołnierzy przybył także dowódca 5 MBOT – płk dr Paweł Lech oraz dowódca 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego – ppłk Sebastian Słupczyński.

Spotkanie było okazją do świątecznych życzeń, podziękowań i symbolicznego przełamania się opłatkiem z żołnierzami.

– Dziś spotykamy się tu, po to by symbolicznie przełamać się opłatkiem. Dziękuję Wam za ciężką służbę, którą pełnicie godnie i dobrze. Z dumą reprezentujecie Wojska Obrony Terytorialnej. Proszę przekażcie najlepsze życzenia swoim bliskim, swoim rodzinom. Podziękujcie im za wsparcie, bo w tym szczególnym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia, jest to bardzo ważne. W Nowym Roku życzę Wam zdrowia i spełnienia marzeń. Mam nadzieję, że kolejne Święta Bożego Narodzenia 2024 spędzicie wśród bliskich i znajomych. – powiedział gen.bryg. Krzysztof Stańczyk cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – 3 września 2021 roku Terytorialsi weszli do działań na terenie wówczas objętym stanem wyjątkowym. Od tego czasu, nieprzerwanie, zaangażowani są w ochronę polskiej, wschodniej granicy państwowej. Od 2023 r. żołnierze WOT obecni są również na polsko-słowackiej granicy państwowej.

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtuś
Wojtuś
2 miesięcy temu

Nie którzy pilnują granic, a niektórzy tvp

Anka
Anka
2 miesięcy temu
Reply to  Wojtuś

A niektórzy piszą głupie komentarze

Mirek
Mirek
2 miesięcy temu

Nie trzeba bedzie nie bawem pilnować ponieważ nowy rząd z Tuskiem na czele wezmie ich na legalu. Miejmy tylko nadzieje ze osrodki dla nich zostaną umiejscowione w ppblizu wyborców nowej władzy np. We Wilanowie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Mirek

W TVP info tak powiedzieli? Czy u Karnowskich przeczytałeś.

A może Ty gagatku mi powiesz co czułeś jak widziałeś te umorusane dzieciaki wywozone pickupem do lasu na białoruskiej granicy. Podesłać Ci linka, czy kojarzysz to zdjęcie? Byłeś dumny?

Kefas
Kefas
2 miesięcy temu

I po co takie teksty. Przecież każdy normalny człowiek, zwłaszcza taki co sam na dzieci, czuje ból gdy widzi cierpienie dzieci. Pytanie brzmi, kto w największym stopniu odpowiada za to cierpienie. Moim zdaniem rodzice tych dzieci, doprowadzając do sytuacji w której się znalazły. Co więc w powinno się zrobić? Odebrać dzieci rodzicom za narażenie ich zdrowia i życia? Przyjąć wszystkich jak leci? Przecież te dzieci są właśnie do tego wykorzystywane. Jako wiza do lepszego świata. Nieraz skradzione rodzicom i porzucane po osiągnięciu celu. To jest tak złożona sytuacja, że naprawdę nie ma dobrego wyjścia z sytuacji. Co jest lepsze dla… Czytaj więcej »

Jan
Jan
2 miesięcy temu
Reply to  Kefas

Nie zesrajcie się z tymi wotami są tam zawodowi żołnierze o nich nikt nie wspomni tak samo było z kowidem poza tym po co pilnować skoro lewaki wpuszczają ich do Sejmu no tak to nie sejm tylko cyrk burdel lub h….j wie co teraz

Mirek
Mirek
2 miesięcy temu

Dlatego odpowiedziałem ci gdzie budować ośrodki dla uchodzców z azji czy afryki. Naprzeciwko wyborców lub osiedli tych co na to głosowali napewno we Wilanowie intergracja będzie wyglądała wzorowo i obie strony będą zadowolone łącznie z tobą

Edzio
Edzio
1 miesiąc temu

Widziałeś zapewne tą małą Eileen z wybiórczej !? Co tam u niej ?!

Wiktor Furman
Wiktor Furman
1 miesiąc temu
Reply to  Edzio

😂😂😂😂😂😂😂

RekaW nocniku
RekaW nocniku
2 miesięcy temu
Reply to  Mirek

Nie badz naiwny . Nikogo nie wezma. Oni nie przyjezdzaja do nas zeby nas ubogacic tylko po zachodnie zasilki i do rodzin. Od nas to wprdla gora po tygodniu. Nawet przetrzymywani pod bronia i za drutem kolczastym.Chyzemu rojowi z helmutem chodzilo jedynie o uzasadnienie-pretekst na papierze dalszego okradania Polski z jakichkolwiek naleznych funduszy. No i oczywiscie zadluzania naszego kraju bo splacac solidarnie to i tak trzeba bedzie. Pozniej jeszce 7yduf splacic, wyprzedac resztufke majatku. I chyba sie im uda. Chyzy roj dostanie za to pozniej fuche dozywotnia , jego dzieci, wnuki.Za to gawiedz dostala zrealizowanie hasla gadzinowskiego 5+3 gwaizdek no… Czytaj więcej »

Rafał
Rafał
2 miesięcy temu

Wszędzie piszą że terytorialnie spędzają Święta na granicy a żołnierze zawodowi to co siedzą w domu. Sam spędzam święta na granicy i jakoś nikt o tym nie pisze. Pozdrawiam i wesołych świąt.

Daniel
Daniel
2 miesięcy temu
Reply to  Rafał

Medialnych (wot) szopki ciag dalszy. O liniowych nikt nie pisze i nie pamieta. Byl czas przywyknac

Roman
Roman
1 miesiąc temu

Jak zwykle tylko Wot spędza święta poza domem żenada