Światowej sławy pianista, Hubert Rutkowski wystąpi na inauguracji obchodów 650-lecia w Krasnem

W najbliższą sobotę, 19 marca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Krasnem odbędzie się inauguracja Obchodów 650-lecia Krasnego. Wystąpi światowej sławy pianista, Hubert Rutkowski.

 

Pianista, Hubert Rutkowski urodził się w 1981 roku. Pochodzi z Krasnego. Jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu i zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Hanowerze w 2007 roku.

Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn (2005). Po ukończeniu studiów w Warszawie odbył studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj. W latach 2005-2009 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Jewgenija Koroliova.

W kwietniu 2010 roku, w wieku 28 lat, wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu. W kwietniu został wybrany na stanowisko kierownika Katedry Fortepianu tejże Uczelni. Od roku 2011 prowadzi również klasę fortepianu w Hochschule für Künste w Bremie.

 

W 2013 roku powołał do życia Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej w Hamburgu, którego trzecia edycja odbędzie się w lipcu 2017 roku. Konkurs obejmuje swym zasięgiem uczelnie i szkoły muzyczne w Niemczech. Jednym z najważniejszych osiągnięć konkursu jest przyznana nagroda – nagranie płyty z utworami polskiego pianisty i kompozytora Józefa Hofmana dla wytwórni Naxos.

Za działalność artystyczną, pedagogiczną i menadżerską w obszarze kultury został odznaczony prestiżową nagrodą Berenberg-Kulturpreis w Hamburgu (2013). Pianista występuje z renomowanymi artystami i dyrygentami, takimi jak Lilya Zilberstein, Alexei Lubimov, Łukasz Borowicz, Martin Haselböck, Jamie Phillips czy José Maria Florêncio.

Hubert Rutkowski jest dyrektorem artystycznym Chopin Festival w Hamburgu, jak również inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Teodora Leszetyckiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

W kwietniu 2010 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu. Od 2014 roku jest kierownikiem Katedry Fortepianu tejże Uczelni.

W „Gramophone Magazine” znalazł się artykuł o nim, w którym został przedstawiony jako wrażliwy poeta dźwięku, a jego interpretacje jako bliższe stylowi Friedmana oraz Paderewskiego. Jest bardzo cenionym pianistą, który w swojej muzyce ma szczególne poczucie swobody oraz formy.

W jego repertuarze szczególne miejsce zajmuje polska muzyka. Jest wierny swoim ideałom i pochodzeniu. Pianista nagrał na płyty nieznane dzieła fortepianowe Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia Fryderyka Chopina oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008).

W Roku Chopinowskim 2010 udało mu się zrealizować nagranie Pupils of Chopin dla wytwórni Naxos oraz koncertów fortepianowych uczniów Chopina z Polską Orkiestrą Radiową.

 

Artysta prowadzi aktywną działalność koncertową w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA.

Koncertował  na takich festiwalach muzycznych, jak Schleswig Holstein Musik Festival, Husum Klavierfestival, Ars Longa Music Festival w Moskwie oraz Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Paderewskiego w Paso Robles (USA), a także Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi.

W lipcu 2015 roku zadebiutował w Laeiszhalle-Musikhalle w Hamburgu wykonując Koncert fortepianowy f-moll Chopina z Hamburger Symphoniker pod dyrekcją Ulricha Windfuhra.

W ostatnich latach jego pasją stały się fortepiany historyczne. Współpracuje z Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu, gdzie prowadzi cykl koncertów na instrumentach kolekcji A. Beurmanna. W roku 2013 nagrał płytę z utworami C. Debussy’ego na fortepianie Erarda (1880), a w roku 2015 z utworami F. Chopina na fortepianie Pleyela (1847) dla brytyjskiej wytwórni Piano Classics.

 

 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joachim
Joachim
8 miesięcy temu

O której godzinie? Gdzie znajdę jakiś harmonogram obchodów?