Studniówki w 2022 roku się odbędą. Są wytyczne dotyczące ich organizacji

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne w sprawie organizacji uroczystości studniówkowych. Wśród zaleceń są m.in.: wietrzenie pomieszczeń i częsta dezynfekcja powierzchni dotykowych.

 

Wielkimi krokami zbliżają się bale klas maturalnych. Przypomnijmy, że w roku szkolnym 2020/2021 ze względu na pandemię rocznikom maturalnym nie pozwolono bawić się na studniówkach. W tym roku, ku uciesze młodzieży, na ich organizację wydano zielone światło.

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne w sprawie organizacji uroczystości studniówkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zaleceniami, które wynikają ze stanu pandemii.

 

Wytyczne mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa uczestników balów, czyli na uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

– Uwzględniając pozytywny wpływ uroczystości szkolnych na jakość relacji rówieśniczych oraz wartość wynikającą z kontynuowania zwyczajów szkolnych, potrzeba jej organizacji jest w pełni uzasadniona. Warto jednak pamiętać, aby organizować studniówki w sposób bezpieczny i z zachowaniem reguł sanitarno-higienicznych dostosowanych do aktualnej sytuacji epidemicznej. Studniówka to przedsięwzięcie dobrowolne dla wszystkich uczestników. Jeżeli jest to wydarzenie szkolne, to za jego bezpieczeństwo odpowiada organizator, czyli dyrektor szkoły i nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice. Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom szkół, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, daje możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań. Będą one gwarancją bezpieczeństwa i radości z zabawy – informują autorzy wytycznych.

Uczestnik studniówki, który organizatorowi nie przekaże zaświadczenia o zaszczepieniu lub wyzdrowieniu będzie traktowany jako osoba niezaszczepiona, na którą zostaną nałożone limity. Jeżeli studniówka zostaje zorganizowana na terenie szkoły, to nie będzie się mogła odbyć w przypadku, gdy placówka przejdzie na tryb nauki zdalnej lub hybrydowej spowodowanej wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej lub też w sytuacji, gdy przejście w ten tryb nauczania zostanie spowodowane przepisami prawa, które będą w tym momencie powszechnie obowiązywać.

 

W przygotowanych wytycznych znalazła się informacja o tym, że w balu udział mogą brać jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie zostanie na nich nałożony obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Organizator informuje wszystkich uczestników imprezy o obowiązujących zasadach i ograniczeniach, a także rekomenduje się, aby przy stolikach, siedzieli uczniowie z jednej klasy. Co godzinę dezynfekcji podlegają wszystkie powierzchnie dotykowe, czyli poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, toalety, podłogi oraz blaty.

Pomieszczenia, w których odbywa się bal powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę, a sale, w których się tańczy nawet częściej.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments