Strzały, wybuchy i kawaleria w Chojnowie pod Przasnyszem [FOTO]

To już tradycja, że raz do roku w otoczeniu zabytkowego dworu w Chojnowie odbywają się wydarzenia niezwykłe. Tak było i tym razem. 24 sierpnia miał tam miejsce piknik wraz z rekonstrukcją historyczną „Rok 1920 na Północnym Mazowszu”.

A rok ten był dla naszego powiatu rokiem pamiętnym. Dokładnie 99 lat temu, czyli 21 sierpnia 1920 r. w Przasnyszu, podczas wojny polsko-bolszewickiej, polskie oddziały Lidzkiego Pułku Strzelców oraz 202. Pułku Piechoty stoczyły bitwę z oddziałami sowieckimi 16. i 33. Dywizji Strzelców. Bitwę zakończyło wyzwolenie Przasnysza spod okupacji bolszewickiej przez 202. Pułk Piechoty ze składu Dywizji Ochotniczej płk. Adama Koca.

Na pamiątkę tego wydarzenia odbył się apel poległych przy mauzoleum na przasnyskim cmentarzu parafialnym, a w chojnowskim dworze było można zwiedzać okolicznościowe wystawy oraz wziąć udział w występach i prezentacjach historycznych. W przydworskim parku rozlokowali się rekonstruktorzy, którzy udostępnili do zwiedzania obozowisko z epoki.

Wydarzenie zwieńczyła rekonstrukcja, upamiętniającą jedną z ważniejszych dat w historii naszego regionu. Można było podziwiać inscenizację zajęcia wioski przez bolszewików oraz ich przepędzenia, a wszystko to okraszone pokazami pirotechnicznymi i popisami kawaleryjskimi. Ogromne emocje wzbudziły także pokazy woltyżerki, a w rolę prowadzącego pokaz wcielił się wójt Wojciech Brzeziński.

Współorganizatorami przedsięwzięcia były: Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej, 79. Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy, 14. Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza.

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments