Strażak, ratownik medyczny i lekarz to „najbardziej poważane zawody” w Polsce

Ranking poświęcony prestiżowi zawodów z perspektywy Polaków pokazał, że to te związane z ochroną życia i zdrowia są uznawane za najbardziej poważane. Na samym dole rankingu znaleźli się politycy, posłowie i influencerzy.

 

Zakończyła się druga edycja ogólnopolskiego badania agencji SW Research poświęcona tematyce prestiżu zawodów z perspektywy Polaków. W czołówce zestawienia znalazły się cztery zawody związane z ochroną życia i zdrowia, które uznano za najbardziej poważane. Na pierwszym miejscu – strażak z wynikiem 81 proc, na drugim – ratownik medyczny (80 proc.), na trzecim lekarz – 72 proc, zaś na czwartym miejscu uplasowały się pielęgniarki. Głosowało na nie aż 70 proc. respondentów.

– Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego –  komentuje wiceprezes agencji SW Research, Piotr Zimolzak.

Swoją pozycję względem rankingu z 2021 roku istotnie poprawili informatycy (59 proc.- skok aż o 5 miejsc), nauczyciele (57 proc.- skok o 4 miejsca) oraz górnicy (62 proc.- skok o 2 miejsca).

 

W opublikowanym rankingu znalazło się także miejsce dla najmniej poważanych zawodów. Listę zamyka influencer (16 proc.).

– Influencer to jedna z najmłodszych kategorii zawodowych i od momentu powstania tego terminu eksperci spierają się, czy jest to profesja sensu stricto – dodaje Zimolzak.

Na niskich pozycjach znalazł się również działacz partii politycznej (17 proc.), youtuber (18 proc.), a także poseł na Sejm (19 proc.).

 

 

 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maxx
Maxx
13 dni temu

Ciekawe jak poważamy polityków :). Z lekarzami to niestety zależy jak się trafi .. i czy zapłaci.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
13 dni temu
Reply to  Maxx

No niestety, ale lekarzy mamy bardzo różnych. Można trafić na bardzo porządnych ludzi z zasadami, ale niestety trafiają się gnidy pazerne na pieniądze. Ale tak niestety jest chyba w większości profesji.