Strażacy OSP z powiatu przasnyskiego zbulwersowani! Wojewoda blokuje ich święto!

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera (PiS) nie wyraził zgody na zorganizowanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie uroczystych obchodów Dnia Strażaka. Strażacy OSP z powiatu przasnyskiego są zbulwersowani!

Święto obchodzone jest 4 maja, gdy w kościele katolickim wspominany jest św. Florian, patron strażaków. Od 2003 roku jest to święto zawodowe ustanowione przez Sejm.

Dyrektor zarządu wykonawczego Ochotniczych Straży Pożarnych poprosił Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie o wydanie zgody na organizację uroczystości Dnia Strażaka na Placu Piłsudskiego. Wiesław Golański poinformował, że w czasie obchodów zaplanowano m.in. wręczenie odznaczeń i uhonorowanie Ochotniczych Straży Pożarnych, które mają 100 i więcej lat.

Odpowiedź datowaną na 19 marca wysłał w imieniu Wojewody Mazowieckiego dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego Jarosław Szajner. “Informuję, że nie wyrażam zgody na zorganizowanie powyższych obchodów na Placu Marszałka Piłsudskiego”. Pismo do wglądu poniżej.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy strażaków OSP z powiatu przasnyskiego.

 

Paweł Łada, OSP Duczymin

Wojewoda jak również obecni rządzący widzą strażaków OSP tylko i wyłącznie w chwilach gdy potrzebują naszej pomocy. To jest bulwersujące i lekceważące, ponieważ my nikomu nigdy pomocy nie odmawiamy i przede wszystkim zawsze władza rządowa i samorządowa może na nas polegać! Na każdym szczeblu samorządowym. Liczę na rozsądek Pana Wojewody, ponieważ ochotnicy stoją zawsze przy każdym człowieku i nie patrzą z jakich barw politycznych jest dany poszkodowany, pomagamy zawsze i wszędzie. Osobiście jestem zaniepokojony takim tokiem myślenia przez Pana Wojewodę, że kolejny raz dzieli nas Polaków. – mówi Paweł Łada, OSP Duczymin

 

Rafał Galewski, OSP Rycice

Według mnie jest to skandaliczna decyzja pokazująca brak szacunku dla strażaków ochotników za ich poświęcenie. – krótko podsumowuje Rafał Galewski.

 

Monika Łukasiak, OSP Węgra

Wielka szkoda, że tak ważna uroczystość jednocząca środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych nie może być zorganizowana na Placu Piłsudskiego. Przykro jest tym bardziej, że tak wiele się mówi, że 2018 rok jest rokiem szczególnie jednoczącym Polaków, z powodu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nawet jeśli podjęto decyzję o braku zgody na organizację uroczystości, to powinno być to poparte konkretnymi argumentami. Moim zdaniem takie uroczystości powinny być organizowane ponad podziałami. Cieszę się, że na terenie powiatu przasnyskiego nie mamy takich problemów i działania zarówno strażaków z OSP jak i PSP są traktowane na równym poziomie i dzięki temu stanowią jedną spójną całość w działaniu. Śmiało możemy stawiać się za wzór współpracy i zrozumienia. – dodaje Monika Łukasiak z OSP Węgra.

 

red.

Źródło twitter polsatnews
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments