Straciła ponad 3 tys. złotych. Chciała kupić Thermomixa w dobrej cenie „od znajomej”

Kupująca straciła pieniądze, po tym jak przesłała swojej znajomej na portalu społecznościowym, przelew za kuchenne urządzenie wielofunkcyjne. Była przekonana, że oferta sprzedaży jest bezpieczna, bo wystawiona przez koleżankę. Tymczasem prywatne konto przejął haker.

 

– Włamania na konta portali społecznościowych to powszechnie znana praktyka hakerów. Przejęte konto wykorzystują najczęściej po to, by rozsyłać za pomocą komunikatora prośby o pożyczkę poprzez natychmiastowy przelew elektroniczny. Tym razem oszust posłużył się innym sposobem. Przejął konto na profilu społecznościowym i stworzył fikcyjne ogłoszenie sprzedaży kuchennego urządzenia wielofunkcyjnego, wykorzystując duże zainteresowanie tego rodzaju ofertami – wyjaśnia asp.szt. Anna Pawłowska.

Kobieta miała wśród znajomych właścicielkę zhakowanego konta, z którego pochodziło ogłoszenie. Ustaliła ze sprzedawcą za pomocą komunikatora internetowego warunki zakupu urządzenia.

– Zgodziła się na wysłanie ponad 3 tysięcy złotych za pomocą przelewu elektronicznego. Dopiero po pewnym czasie zadzwoniła do znajomej z portalu społecznościowego i dowiedziała się, że konto koleżanki zostało zhakowane, a pieniądze trafiły do przestępcy. Trwają czynności policji – dodaje rzeczniczka.

Policja radzi, aby zanim dokona się zakupu przez Internet, sprawdzić wiarygodność sprzedawcy.

– Ta prosta zasada dotyczy także ofert wystawianych za pomocą portali społecznościowych. Jeśli „znajomy”  żąda natychmiastowego przelewu na konto, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenie.  Zachowaj ostrożność i nie udostępniaj kodów szybkich płatności elektronicznych – tłumaczy.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments