Stowarzyszenie Otwartych Klatek opublikowało raport z analizy filetów z kurczaka sprzedawanych w popularnych supermarketach

Stowarzyszenie Otwartych Klatek opublikowało raport z analizy filetów z kurczaka sprzedawanych w popularnych supermarketach w kraju. Wśród nich znalazły się sieci Lidl, Biedronka, Caufland i Netto. Co trzecia próbka wykazywała najwyższe stadium choroby białych włókien.

 

W trakcie przygotowywania raportu wykonano ponad 750 zdjęć produktów.

– W opakowaniach najczęściej znajdowały się dwa pojedyncze filety z piersi kurczaka, jednak zdarzało się, że fotografowano opakowania z większą ilością filetów. Pod względem występowania choroby białych włókien oceniano całe opakowania, nie zaś poszczególne filety, z uwagi na fakt, że konsumenci nie mają możliwości rozdzielenia filetów z wadą od filetów bez wady, kupując je w paczkach – czytamy w raporcie.

Analiza wyglądu mięsa wykazała, że 99,1 proc. z nich nosi znamiona choroby obniżającej jakość produktu.

 

Stowarzyszenie Otwartych Klatek w swoim raporcie objaśnia, że kurczaki rosną obecnie cztery razy szybciej, niż 50 lat temu. To wynik sekcji genetycznej zwierząt, która ma doprowadzić do zwiększenia wydajności produkcji, co niestety prowadzi do choroby. Wraz z jej występowaniem zmniejsza się wartość odżywcza mięsa, a zwiększa się zawartość tłuszczu śródmięśniowego.

– Badania wykazały wzrost zawartości tłuszczu o 224%, spadek białka o 9% i wzrost kolagenu o 10% w porównaniu z mięsem kurczaka nie dotkniętego opisywaną chorobą. Mięso dotknięte chorobą białych włókien ma również bardziej miękką konsystencję i mniejszą zdolność zatrzymywania wody, niż mięso bez tej wady. Podczas gotowania wpływa to na jego zdolność pobierania wszelkich marynat i zachowania mniejszej wilgotności – informuje stowarzyszenie.

Stowarzyszenie kończąc swój raport zwróciło uwagę na to, że ekstremalne skutki szybkiego wzrostu odczuwają nie tylko kurczaki hodowane na mięso, ale także konsumenci, którzy decydują się na zakup produktu.

– Te ustalenia powinny być sygnałem ostrzegawczym dla przemysłu drobiarskiego i branży spożywczej. Jeśli sieci handlowe poważnie podchodzą do kwestii dobrostanu zwierząt oraz jakości dostarczanej przez siebie żywności, muszą zobowiązać się do poprawy warunków, w jakich hodowane są kurczaki, podpisując zobowiązanie European Chicken Commitment – komentuje stowarzyszenie.

 

j.b.

Źródło Stowarzyszenie Otwartych Klatek
Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments