Stopy procentowe w górę. Po raz dziewiąty

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Główna stopa referencyjna doszła do poziomu 6 proc.

 

RPP na dzisiejszym posiedzeniu zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych do poziomu 6 procent stopy referencyjnej w skali rocznej.

„Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych” – czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez Narodowy Bank Polski.

 

Stopy procentowe po dzisiejszej decyzji są na najwyższym poziomie od 2008 roku. Jak podają eksperci podwyżka o 75 punktów bazowych oznacza, że rata kredytu na 300 tys. zł na 25 lat wzrośnie o ok. 150 zł. Od października taka rata wzrosła już o ok. 1169 zł. To już dziewiąta podwyżka stóp procentowych od rozpoczęcia cyklu w październiku 2021 roku. Eksperci spodziewają się, że podnoszenie stóp będzie kontynuowane – do końca roku stopy procentowe mogą przekroczyć 7 proc., a według niektórych dojść do poziomu nawet 8 proc.

 

ren

 

Sprawdź również
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bluzgający Gandalf
Bluzgający Gandalf
23 dni temu

dajmy więcej na Ukrainę,bo tam wojna jest …

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
23 dni temu

Nie zapominaj, że ten ruski psychopata na Ukrainie się nie zatrzyma. A następni w kolejce jesteśmy my.

Zbigniew
Zbigniew
22 dni temu

kto tak twierdzi? jak widzimy 'wojna’ a raczej lokalny konflikt trwa już 3 miesiące i co? Rosjanie zajmują tylko sporne tereny gdzie 90% ludzi chciało właczenia do rosji a nie żeby nazi bojówki opłacane przez chazarów strzelały do nich za dnia a w nocy polowali na ich organy… no ale oczywiście, płaćmy z a paliwko 20zł, za chlebek 10, ratka skoczyła o 2tysie, utrzymujmy uchodźców za darmo im wszystko dajmy, a w zimę zbierajmy chrust żeby „kowid nie zabił mojej babci” ups zaraz „bomba nie spadła” to nie ten medialny szwindel…

Kaźmirz Pawlak
Kaźmirz Pawlak
23 dni temu

Posłużę się analogią.Pali się mieszkanie sąsiada.Czy mając gaśnice czekasz aż się zapali twoje mieszkanie czy udostępniasz sąsiadami aby gasił pożar?

Zbigniew
Zbigniew
22 dni temu

naprawdę myślisz że płacenie 10zl za paliwo, utrzymywanie uchodźców, pogrążenie Polski w kryzysie, zubożenie Polaków i wypchanie ich do zbierania szparagów u bauera, kryzys energetyczny, węgiel po 3tys, spowoduje coś więcej u putina niż pokazanie środkowego palca.

Kaźmirz Pawlak
Kaźmirz Pawlak
22 dni temu
Reply to  Zbigniew

Widzę że empatii do drugiego człowieka próżno u ciebie szukać.
Jeśli sprawę stawiasz w ten sposób,to ciebie pytam.
Kto stanie np w twojej obronie,jak ruskie orki przyjdą do ciebie?

jurek
jurek
23 dni temu

Głosowałem na nich przez 2 kadencje i cała moja rodzina też (to jest około 15 osób) , obecnie nikt na nich nie zagłosuje

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
23 dni temu
Reply to  jurek

💪👍

Kaźmirz Pawlak
Kaźmirz Pawlak
22 dni temu
Reply to  jurek

Idź chłopie do klopa i tam puszczaj swoje „pierdy”, bo tutaj to zasmradzasz tylko atmosferę.

Marta
Marta
23 dni temu

Według naszej umiłowanej władzy Polska i Polacy są tak zamożni, że bez problemu sfinansują potrzeby ukraińskiego narodu. Stać nas na wszystko: tonę węgla i nawozu za 3000 zł, paliwo za 7,50 zł, gaz o 200% droższy i energię elektryczną z 50% podwyżką. Polak bez problemu to wszystko wytrzyma i będzie cały szczęśliwy, że pomógł naszym ukraińskim braciom. Wytrzyma też Polska i nieważne, czy z tymi mitycznymi miliardami z Unii, czy bez, gdzieś się zawsze pożyczy, a jak nie to dodrukuje. W normalnych warunkach ludzie dawno zaczęliby złorzeczyć i może na ulice by wyszli, ale przecież nie mamy normalnych warunków tylko… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
23 dni temu

Ciekawe tylko, dlaczego za inflację po plecach dostają tylko kredytobiorcy. Rząd dalej rozdaje kasę na lewo i prawo. A to przecież tylko nakręca spiralę wzrostu cen. No ale wkrótce zaczyna się maraton wyborczy. Więc trzeba kupić wyborców za ich własne pieniądze.

michał
michał
23 dni temu

Tylko w TVP Polska jest krainą mlekiem i miodem płynącą. Rzeczywistość jest zgoła inna. Najgorsza będzie zima, bo większość emerytów stanie przed dylematem zjeść czy ogrzać dom. Głosujcie dalej na tych aferzystów!

Zbigniew
Zbigniew
22 dni temu
Reply to  michał

a teraz emeryci klaskają uszami bo 'rząd DAŁ” im 13 i 14 emeryturę. DAŁ… mimo ze rząd nie ma swoich pieniędzy tylko te które UKRADŁ Polakom…. no ale dobry rząd dał i też możliwość zbierania chrustu na zimę wiec jest ok.