Stopy procentowe pozostają bez zmian

W dniach od 5 do 6 lipca 2023 r. odbyło się już kolejne w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podjęto decyzję o utrzymaniu stóp procentowych. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

 

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie o czym przekazano w czwartkowym komunikacie. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Posiedzenie, które odbyło się w dniach od 5 do 6 lipca 2023 roku było dziesiątym z rzędu, kiedy Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych.

Stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionym poziomie:

▪ stopa referencyjna 6,75%;

▪ stopa lombardowa 7,25%;

 

▪ stopa depozytowa 6,25%;

▪ stopa redyskontowa weksli 6,80%;

▪ stopa dyskontowa weksli 6,85%.

– Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co będzie w dalszym ciągu oddziaływać również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. Do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie dynamiki PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu. Rada ocenia, że silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP prowadzi do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP – informuje Rada.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments