Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący cyberprzestrzeni, na obszarze całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od niedzieli 5 grudnia 2021 r. (od godz. 23:59) do piątku 10 grudnia 2021 r. (do godziny 23:59).

 

Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 (the UN Internet Governance Forum), który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

 

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu

Matołusz, a jeszcze wczoraj ściskałeś się na konferencji z mapetami Putina. A dziś ostrzegasz przed cyber-zagrozeniem? Przecież większość polityków, których zaprosiliście na ten swój śmieszny szczyt jawnie popiera Władimira Władimirowicza. Le Pen, Orban, Salvini – oni chodzą na pasku Kremla. I działają za pieniądze Kremla.

Maja
Maja
8 miesięcy temu

A Matołusz chodzi na pasku Jarka 😊 Myślę, że wprowadzenie alarmu to wymóg organizacyjny, bo żeby to był pomysł naszych włodarzy to wątpię. Oni zajmują się mocniejszym spawaniem swoich pup do stołków i wewnętrznymi sporami, a nie rządzeniem czy zarządzaniem bieżącymi kryzysami (pandemia, inflacja, granica itp).