STOP WYPADKOM !!! –

Trzy osoby zginęły do końca pierwszego półrocza tego roku na drogach powiatu przasnyskiego.

Jedną z ofiar to piesza, która poniosła śmierć na przejściu dla pieszych w tragicznym wypadku na ul. Al. Wojska Polskiego w Przasnyszu. Pozostali to: kierujący i jeden z pasażerów, którzy pod wpływem alkoholu tragicznie zakończyli ostatnią przejażdżkę. Każde z tych zdarzeń niesie dodatkowo za sobą ogromne tragedie najbliższych, rodzin. W wypadkach giną dorośli i dzieci, ludzie starsi i młodsi, bywają sytuacje, gdzie po zdarzeniu drogowym dzieci zostają osierocone tak jak to było po zdarzeniu drogowym w miejscowości Grabowo – Rżańce gm. Krzynowłoga Mała.
Statystyki prowadzone przez Wydział Ruchu Drogowego w Przasnyszu wskazują na znaczny spadek zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym. W roku 2014 odnotowano 12 ofiar śmiertelnych, w roku 2015 liczba zmalała do 5. Do dnia dzisiejszego odnotowano 13 zdarzeń drogowych kwalifikowanych jako wypadki, z których trzech uczestników poniosło śmierć na miejscu: kierowca, pasażer oraz pieszy.

Trzy ofiary śmiertelne w marcu to bilans 6 pierwszych miesięcy tego roku. Z analiz prowadzonych przez policjantów wynika, że do wypadków, w których giną ludzie dochodzi najczęściej poza obszarem zabudowanym w godzinach między 18 a 20. Sytuacja taka może wynikać z faktu, iż na obszarze zabudowanym większość kierowców jedzie znacznie wolniej. Wymuszają to przepisy, ale i świadomość, że jest większe natężenie ruchu i częściej może dojść do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. W takich miejscach, gdy dochodzi do zderzenia, prędkości są mniejsze, a to bezpośrednio przekłada się za zagrożenie dla życia. Poza obszarem zabudowanym większość pozwala sobie na duże prędkości. Bardzo często prędkość jazdy nie jest dostosowana do warunków drogowych, czyli: natężenia ruchu, konfiguracji terenu (zakręty, wzniesienia) , otoczenia drogi (drzewa, rowy, słupy, zabudowania), a także do warunków panujących na drodze(silne opady deszczu, gęste mgły, gołoledź).
Dlatego tragicznym efektem zderzenia pojazdów czy potrącenia pieszego często jest śmierć. Oczywistym jest przecież, że duża prędkość w chwili wypadku przekłada się na impet zderzenia, a organizm ludzki ma niestety ograniczoną wytrzymałość, dlatego na pieszych mówimy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Inne dane, na które warto zwrócić uwagę, to między innymi fakt, że sprawcami wypadków drogowych na terenie powiatu przasnyskiego są kierujący, a większość zdarzeń, w których zginęli ludzie to efekt niedostosowania prędkości samochodów osobowych.

Jeśli przyjrzeć się tym danym, łatwo wysunąć wniosek, że większość wypadków powstaje na skutek zbyt szybkiej i nierozważnej jazdy kierowców samochodów osobowych, braku rozsądku oraz brawury.
Wiele osób uważa, że ilość ofiar to efekt stanu dróg. Jednak, jeśli kierowca dostosuje prędkość do stanu drogi, a także potrafi przewidywać sytuacje z jakimi może się spotkać, wówczas ryzyko jest minimalizowane. W przeciwnym wypadku dochodzi do utraty panowania nad pojazdem, a następnie do tragedii.

Dla policjantów pracujących na drogach najważniejszym jest, aby jak najmniej osób ginęło w wypadkach. Miejsca kontroli, ich czas i działania policyjne opracowywane są na podstawie, między innymi danych jak te przytoczone powyżej. Funkcjonariusze w swojej pracy stosują zasadę „zero tolerancji” dla osób, które swoim zachowaniem zagrażają życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.
W ciągu ostatniego półrocza na terenie powiatu przasnyskiego 6 osób straciło uprawnienia do kierowania za jazdę powyżej 50km/h na obszarze zabudowanym. Są to osoby w przedziale od 20 do 30 roku życia. Głównie kierowcy dają się ponieść fantazji na trzech przasnyskich ulicach, a mianowicie ul. Królewiecka, ul. Kolejowa oraz ul. Leszno. Prosty odcinek drogi oraz nowa nawierzchnia przyczynia się do rozwijania dużych prędkości przez kierowców.
Jednak mimo zaangażowania funkcjonariuszy, to od kierowców, pieszych, pasażerów, rowerzystów, a więc od każdego uczestnika ruchu drogowego zależy to, czy na drogach będą ginąć ludzie. To kierujący musi być świadomy, że jego jazda może zabić. To pieszy musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego niewłaściwe zachowanie na drodze może skończyć się tragedią.

Apelujemy o rozsądek, respektowanie przepisów ruchu drogowego i szacunek do innych jego uczestników – by ludzie nie ginęli na drogach.


BN KPP Przasnysz


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments