Stop przemocy domowej!

Bicie, groźby, awantury – to problem wielu rodzin, który często wychodzi na światło dzienne dopiero po wielu latach lub kiedy dochodzi do tragedii. Przemoc domowa to nie tylko zjawisko patologiczne, ale przede wszystkim przestępstwo ścigane przez prawo, które zawsze stoi po stronie ofiary.

 

Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem patologicznym. Ze zjawiskiem tym można spotkać się we wszystkich grupach społecznych, bez względu na status materialny. Stosowaniu przemocy wobec najbliższych często towarzyszą inne patologie, takie jak alkoholizm.

Przemoc  wywiera wpływ nie tylko na osoby, których bezpośrednio dotyczy. Szkodliwe skutki obserwowania przemocy odczuwają dzieci, nawet jeśli przemoc nie jest skierowana wprost w ich kierunku. Dzieci i młodzież przejmują negatywne wzorce od własnej rodziny. Przemoc uczy je agresywnego zachowania i pokazuje jak niewłaściwie rozwiązuje się konflikty.

W efekcie długotrwałego stosowania przemocy często następuje izolacja rodziny od społeczności, od krewnych. Osoby doświadczające wielokrotnie przemocy nie informują nikogo o tym fakcie  – ze strachu przed sprawcą,  ze wstydu przez znajomymi, z obawy przed utratą źródła utrzymania czy w poczuciu błędnie pojmowanego dobra dzieci.

 

Nie toleruj!

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj!

Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.

Pamiętaj!

Masz prawo bronić się przed osobą, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.


 

Źródło kgp
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech
Wojciech
3 lat temu

Działają grupy wsparcia dla takich osob