STATUETKA JEDNOROŻCA 2016

30 grudnia 2016r. uroczysta Sesja Rady Gminy Jednorożec prowadzona przez Przewodniczącego Rady Gminy Jednorożec Pana Janusza Mizerka została połączona z ceremonią wręczenia Statuetki Jednorożca 2016.
To szczególne uhonorowanie tak bardzo ważne dla naszej małej społeczności przyznane zostało już po raz dziesiąty, tym razem było to wyróżnienie przyznane pośmiertnie.
Kapituła Statuetki Jednorożca po wnikliwej analizie 3 zgłoszonych wniosków z kandydaturami pretendującymi do tego prestiżowego wyróżnienia, podjęła uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” i przyznała Statuetkę śp. Józefowi Jankowskiemu byłemu Wójtowi Gminy Jednorożec (lata 1930-1937), społecznikowi i działaczowi podziemia niepodległościowego.
Wójt Gminy Jednorożec Krzysztof Stancel wręczył dyplom oraz Statuetkę Jednorożca wnuczce i wnukom śp. Józefa Jankowskiego: Pani Teresie Tabaka,  Panu Andrzejowi Wilga oraz Panu Józefowi Jankowskiemu na stałe mieszkającemu w Niemczech.
Uhonorowanie to zostało przyznane śp. Józefowi Jankowskiemu za wkład pracy i zaangażowanie społeczne na rzecz mieszkańców oraz rozwoju miejscowości i gminy Jednorożec, a także aktywność w szeregach Armii Krajowej    i działalność w podziemiu niepodległościowym.
Podczas tej wyjątkowej uroczystości głos zabrał przedstawiciel rodziny     Pan Józef Jankowski, który w swej przemowie odniósł się do postaci swojego dziadka i jego działalności. Zacytował jednocześnie słowa prof. Władysława Bartoszewskiego: „…Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto…”, tymi słowami podkreślił motto życiowe dziadka, będącego bezgranicznie uczciwym człowiekiem ceniącym wolność, honor, miłość do ojczyzny  i rodziny. Pan Jankowski skierował również słowa podziękowania do członków Kapituły Statuetki Jednorożca oraz do Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” za zgłoszenie kandydatury dziadka i uhonorowanie jego życiowej działalności.
Po ceremonii i przemowie miał miejsce występ dziewcząt z miejscowego gimnazjum i liceum z Jednorożca Ani Kubiak, Marysi Małkowskiej  i Oli Wódkiewicz pod kierownictwem Pani Agnieszki Hass, który pozwolił uczestnikom pozostać w atmosferze świąt. Kolędy i pastorałki w wykonaniu dziewcząt zostały ciepło przyjęte i nagrodzone zasłużonymi brawami.
Spotkanie w tak wyjątkowym gronie było również okazją do przekazania przez Wójta Gminy Jednorożec Pana Krzysztofa Stancela na ręce Dyrektorów Szkół symbolicznych bonów pieniężnych dla dwunasty uczniów z terenu naszej gminy. Pieniądze trafiły do dzieci jeszcze przed świętami, dzięki prywatnemu wsparciu finansowemu Wójta Gminy Jednorożec Pana Krzysztofa Stancela.
Po przerwie, która była czasem do dyskusji i bliższego poznania obecnych członków rodziny naszego laureata przystąpiono do obrad nad przygotowanymi uchwałami Rady Gminy Jednorożec.

Eugenia Bonalska
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments