Starostwo Powiatowe w Przasnyszu „przyjazne dla osób ze szczególnymi potrzebami”

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu zakończyło realizację przedsięwzięcia pn. „Zapewnienie dostępności Starostwa Powiatowego w Przasnyszu dla osób ze szczególnymi potrzebami”.

 

Na zadanie Powiat Przasnyski otrzymał 226 tys. zł dofinansowania.

– Przyjazne oblicze zyskało główne wejście do budynku, wyposażone w automatycznie otwierane drzwi i dzwonki przywoławcze. Obiekt zyskał szereg udogodnień, m.in.: platformowy schodowe, antypoślizgową nawierzchnię, oznakowanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz pętlę indukcyjną dla słabosłyszących, zainstalowaną w punkcie informacyjnym i sali konferencyjnej – informuje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

Najważniejsze wykonane zadania obejmują:

 1. Dostosowanie wejścia głównego do budynku od ulicy 3 Maja do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami poprzez:
 • wymianę drzwi wejściowych na drzwi z systemem automatycznego otwierania oraz odpowiednimi uchwytami, o odpowiedniej szerokości dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, otwierane na zewnątrz;
 • wymianę płytek na schodach zewnętrznych i wewnętrznych znajdujących się w strefie wejścia do budynku (wiatrołapie) na płytki o powierzchni antypoślizgowej przy zachowaniu odpowiedniego kontrastu kolorystycznego pomiędzy schodami, a spocznikiem;
 • zamontowanie platformy schodowej na szynie prostej przy schodach zewnętrznych, jak i przy strefie wejścia do budynki (wiatrołapie) wraz z dzwonkami przywoławczymi, które umożliwiają poinformowanie pracownika Ochrony Urzędu o konieczności pomocy osobie ze specjalnymi potrzebami;
 • zamontowanie na schodach zewnętrznych poręczy zarówno przyściennej, jak i dwustronnej prowadzącej przez środek schodów.
 1. Dostosowanie podłoża w ciągach komunikacyjnych na I i II piętrze w starszej części budynku zajmowanej przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu poprzez położenie nowych płytek antypoślizgowych.
 2. Zamontowanie na dwustopniowych schodach na korytarzu na II piętrze szyn najazdowych umożliwiających dostęp osobom poruszającym się na wózkach do Wydziału Budownictwa i Zarządzania Kryzysowego.
 3. Oznakowanie budynku dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami w szczególności poprzez:
 • wykonanie planów tyflograficznych (ogólny plan budynku z zaznaczeniem punktu „tu jesteś” i oznaczeniami w języku Braille’a, zamontowanych na każdej kondygnacji, obrazujących rozkład pomieszczeń w sposób wizualny i dotykowy);
 • oznaczenie w alfabecie Braille’a poszczególnych kondygnacji w starszej części budynku (tabliczki informacyjne na poręczach schodów wewnętrznych);
 • zamontowanie od wejścia od strony dziedzińca urzędu ścieżki dotykowej dla osób niewidomych i niedowidzących, która ma za zadanie ułatwić bezpieczne dotarcie do punktu informacyjnego.
 1. Dostosowanie punktu informacyjnego do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami poprzez:
 • zamontowanie lady recepcyjnej dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych (obniżony, wysunięty blat; uchwyty na kule);
 • zainstalowanie stanowiskowej pętli indukcyjnej umożliwiającej wzmocnienie dźwięku dla osób z aparatami słuchowymi.
 1. Zamontowanie domofonu przed szlabanem prowadzącym na dziedziniec, za pomocą którego, bez wychodzenia z samochodu, można zgłosić pracownikowi Ochrony Urzędu konieczność otwarcia szlabanu w celu zaparkowania samochodu bezpośrednio przy wejściach od strony dziedzińca.
 2. Zakup zestawu do ewakuacji osób ze specjalnymi potrzebami składającego się z krzesełka ewakuacyjnego i maty ewakuacyjnej zamontowanego na II piętrze.
 3. Dostosowanie sali konferencyjnej na II piętrze dla osób słabosłyszących poprzez zainstalowanie powierzchniowej pętli indukcyjnej.
 4. Przygotowanie filmu informacyjnego o działalności Starostwa Powiatowego w Przasnyszu w języku migowym.
 5. Przetłumaczenie filmu promocyjnego Powiatu Przasnyskiego na język migowy.

Udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami zostały sfinansowane w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na które Powiat Przasnyski otrzymał dofinansowanie w wysokości 226.330,00 zł.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stanisław
Stanisław
3 miesięcy temu

Proszę mnie oświecić, gdzie znajduje się wejście główne do starostwa od ulicy 3 Maja. Szukam i szukam i nie mogę znaleźć.

Małgo
Małgo
3 miesięcy temu
Reply to  Stanisław

To jest to wejście co dzielą z gminą

Stanisław
Stanisław
3 miesięcy temu
Reply to  Małgo

Czy to jest od ul 3 Maja? Czy może od św. Stanisława Kostki?