STAROSTWO: MINISTER ROZWOJU I FINANSÓW ODBLOKUJE STREFĘ W SIERAKOWIE?

Wiceminister Rozwoju Tadeusz Kościński pozytywnie odpowiedział na prośbę o spotkanie ze starostą przasnyskim Zenonem Szczepankowskim. Spotkanie odbyło się 1 sierpnia br. przy udziale dyrekcji i pracowników Departamentu Inwestycji i Rozwoju. Tematem spotkania było odblokowanie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie oraz włączenie gruntów podstrefy w Chorzelach do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ministerstwo bardzo pozytywnie odniosło się do obu tematów.

Procedura włączenia uruchomiona.

Prezes WM SSE zostanie zaproszony do Ministerstwa jeszcze w tym tygodniu, aby rozpocząć procedurę włączenia strefy w Chorzelach do specjalnej strefy ekonomicznej.

Ministerstwo Rozwoju nie rozumie blokady wojewody.

Blokada strefy gospodarczej w Sierakowie k. Przasnysza polegająca na odmowie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na sprzedaż przez starostę własności gruntów położonych w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej, która w części włączona jest do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nie znajduje zrozumienia w Ministerstwie. Jedynym powodem odmowy jest rzekoma strata finansowa dla budżetu państwa. Obliczenia Urzędu Wojewódzkiego są jednak całkowicie sprzeczne z obliczeniami przedstawianymi przez starostę przasnyskiego. Z obliczeń starosty Zenona Szczepankowskiego wynika, że lokalizacja fabryk w Sierakowie przyniesie kilkudziesięcio- krotnie większe dochody dla budżetu państwa i budżetu gminy niż opłata z tytułu użytkowania wieczystego, która dla poszczególnych firm wynosi od jednego do kilku tysięcy złotych rocznie. To są kwoty drobne w porównaniu do podatków z PIT, CIT, VAT i podatku od nieruchomości oraz składek na ZUS.

Chodzi o przedsiębiorców, nowe miejsca pracy i lepszą sytuację rodzin.

Ważny jest tu także zysk społeczny polegający na tworzeniu miejsc pracy i polepszeniu dochodowości rodzin.

Ministerstwo przyznało rację staroście.

Ministerstwo wstępnie przyznało rację Staroście. Po dokładnej weryfikacji argumentów obu stron wnioski przedsiębiorców zostaną rozpatrzone ponownie (tylko w roku 2017 pięciu przedsiębiorców zostało odprawionych z kwitkiem przez Urząd Wojewódzki).

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments