Starosta przasnyski ostrzega: uwaga na zagrożenie wirusem ptasiej grypy!

W związku z ryzykiem wystąpienia na terenie woj. mazowieckiego ognisk wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) starosta Krzysztof Bieńkowski apeluje do hodowców, właścicieli drobiu oraz osób pracującym na fermach drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu.

Służby powiatowe i wojewódzkie są w gotowości do podjęcia ewentualnych działań w przypadku wystąpienia zachorowania na obszarze Mazowsza – powiedział starosta Bieńkowski. Niemniej apeluję do hodowców o zachowanie podstawowych zasady bezpieczeństwa biologicznego. Przypominam także o wykonywaniu szczepień ochronnych przeciwko grypie sezonowej, szczególnie wśród pracowników służb i inspekcji, którzy mogą być potencjalnie zaangażowane w likwidowanie ognisk ptasiej grypy – dodał.

Na podstawie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków do obowiązków hodowców należy:

– Pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg;

– Zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa;

– Karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich;

– Stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu;

– Używanie odpowiednich środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii polecił Powiatowym Lekarzom Weterynarii podjęcie działań prewencyjnych mających na celu ograniczenie możliwości wniknięcia grypy ptaków do stad drobiu. Ponadto Powiatowi Lekarze Weterynarii zostali zobowiązani do przeprowadzenia kontroli gospodarstw utrzymujących drób, celem weryfikacji spełniania wymagań określonych we wskazanym wyżej rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W sytuacji podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, zgodnie z obowiązującym prawem, należy poinformować odpowiednie osoby i instytucje (lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii, wójta / burmistrza / prezydenta miasta).

Z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wynika, że wirus A/H5N8/, który zaatakował stada drobiu hodowlanego w województwie lubelskim jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie patogenny dla ludzi.

Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments