Sprzedawcy bonu turystycznego będą ścigani!

Czarny rynek bonów turystycznych kwitnie. Portale ogłoszeniowe zaroiły się od ofert odsprzedaży bonu w niższej cenie. Rząd zamierza walczyć z procederem. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, będą kierowane do organów ścigania.

 

– Zależy nam na tym, żeby młodzi Polacy zwiedzali ojczyznę i wyrobili sobie nawyk podróżowania po kraju. W internecie pojawiły się oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon. Pamiętajmy jednak, że bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione – mówi  Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

 

Zgodnie z Ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane. Oznacza to, że zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem. Płatności bonem musi dokonać  osoba uprawniona.

– Przestrzegam wszystkich przed kupowaniem Polskiego Bonu Turystycznego. Pamiętajmy, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane  –  powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ministerstwo Rozwoju przestrzega  turystów przed kupowaniem świadczenia przez internet. Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa.

Drugim przykładem nieprawidłowości, które można zgłaszać do POT na specjalnie dedykowany adres, jest przypadek, gdy płatność została przyjęta nie na usługę hotelarską, bądź imprezę turystyczną. Jeśli bon zostanie wydany na innego rodzaju usługi, niż te przewidziane ustawowo, to wtedy POT wszczyna postępowanie i dochodzi należności.

POT będzie analizował wszystkie sygnały dotyczące nieprawidłowości w realizacji programu Polski Bon Turystyczny. W celu zgłoszenia takich przypadków można przesyłać wiadomości na adres e-mail: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MARIA
MARIA
3 lat temu

TAKĄ AKCJĘ POPIERAM /moim zdaniem powinni wydać kartę podobną jak karta dużej rodziny i z tą kartą jedziemy na wakacje zbieramy rachunki po powrocie zwracamy ją do zusu i rozliczamy się wtedy nie było by przekrętów