SPRAWOZDANIE STAROSTY PRZASNYSKIEGO ZENONA SZCZEPANKOWSKIEGO ZŁOŻONE PODCZAS SESJI RADY POWIATU PRZASNYSKIEGO W DNIU 5 MAJA 2017 ROKU

Pracujemy nad pozyskaniem wielkich środków unijnych

Przez cały kwiecień ciężko pracowaliśmy nad przygotowaniem projektów unijnych na większość projektów objętych programem RIT. Do opracowania pozostały nam jeszcze największe zadania związane z przebudową dróg wojewódzkich i budową zbiorników retencyjnych.

Rusza program odnowienia 120 km dróg

Nie czekając na środki unijne Zarząd Powiatu podjął decyzję i zalecił PZD zaplanowanie odnowienia w latach 2017-2018 za pieniądze ze strefy gospodarczej w Chorzelach ok. 120 km dróg powiatowych. Chodzi o wszystkie drogi, które nie były jeszcze odnawiane przez powiat oraz drogi, które były wykonane w technologii poczwórnego powierzchniowego utwardzenia kruszywem i emulsją asfaltową. Drogi te mają już sporo uszkodzeń, chociaż są to odcinki raczej peryferyjne i rzadziej uczęszczane. Takie drogi mamy w każdej gminie. Dodatkowo chcemy dokonać miejscowych wyrównań i położenia warstwy nawierzchniowej z emulsji i kruszywa bazaltowego ciągów głównych dróg, które były wykonywane na początku istnienia powiatu i wymagają już konserwacji, aby ich dobry standard utrzymał się przez następne kilkanaście lat, bez potrzeby dodatkowych inwestycji.

Konkursy na dyrektorów

Zarząd Powiatu ogłosił dwa konkursy na dyrektorów, tj.: w LO im. KEN w Przasnyszu i PPP w Przasnyszu. Do ogłoszenia jest jeszcze konkurs na dyrektora LO w Jednorożcu. W ostatnim przypadku chcielibyśmy jednak dojść do pewnych uzgodnień z władzami gminy co do przyszłości szkoły. Gmina najpierw zaproponowała utworzenie zespołu szkół z LO i szkołą branżową. Po przemyśleniu samorząd gminny skłania się raczej do pozostawienia obecnego status quo. Utworzenie szkoły branżowej Gmina chce odłożyć na lata późniejsze. Może po wygaszeniu gimnazjum i zwolnieniu pomieszczeń. Sądzę, że powiat w takiej sprawie powinien iść w konsensusie z gminą.

Politechnika założyła projekt poligonu doświadczalno – wdrożeniowego

W dniu wczorajszym Politechnika Warszawska złożyła projekt unijny o dofinansowanie poligonu doświadczalno-wdrożeniowego w Przasnyszu. Formalnie udało nam się pokonać bardzo dużo trudności, jednak ostateczna ocena projektu jest, co oczywiste, niewiadomą. Projekt zakłada dofinansowanie ze strony powiatu przasnyskiego w wys. 5 mln zł. Podobną kwotę wyłożą przedsiębiorcy i fundusze kapitałowe. Pozostałe kwoty będą pochodzić z PW i środków unijnych. Projekt został podzielony na dwie części.

Jeśli Politechnice uda się pozyskać pieniądze i wykonać zakładane w projekcie założenia, to Przasnysz stanie się miejscem wdrożenia innowacji o standardzie światowym.

Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej

Samorząd Województwa Mazowieckiego, kierując się dobrą passą powiatu przasnyskiego, w zakresie rozwoju gospodarczego, zaproponował nam organizację w tym roku dożynek wojewódzkich połączonych z dożynkami diecezji płockiej. Dogadaliśmy się już w tej sprawie z gminą Przasnysz. Wsparcia udzielą też inne gminy powiatu, organizacje pozarządowe i Mazowiecka Izba Gospodarcza. Chcemy zorganizować tę uroczystość 27 sierpnia br. na strefie w Sierakowie.

/-/Zenon Szczepankowski

starosta przasnyski

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments