Sprawozdanie starosty powiatu przasnyskiego

Dzisiejsza sesja ma dla naszego powiatu historyczny wymiar, nie tyle ze względu na głosowanie w sprawie absolutorium, ale ze względu na pożegnanie, w związku z przejściem na emeryturę, pani Anny Tworkowskiej – skarbnika powiatu od sierpnia 1999 r, wcześniej, od maja 1999 r. zastępcy dyrektora wydziału finansowo-budżetowego w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu.

Absolutorium i pożegnanie skarbnik Anny Tworkowskiej

Serdeczne podziękowania będziemy chcieli złożyć Pani Skarbnik w końcówce sesji, ale już teraz powiem, że pozostawia Pani finanse powiatu przasnyskiego w znakomitej formie. Pomimo największych inwestycji per capita wśród powiatów w Polsce, pomimo największego wykorzystania funduszy unijnych w całym okresie obecności Polski w UE, ciągle mamy nadwyżkę środków zgromadzonych na lokatach bankowych nad zobowiązaniami zaciągniętymi na wkłady własne do projektów inwestycyjnych. Tak dobrej sytuacji finansowej nie ma żaden inny powiat w Polsce. Dlatego nie jest nam łatwo przyjąć Pani decyzję o przejściu na emeryturę, chociaż wiemy, że już wcześniej mogła to Pani zrobić, ale przez dwa lata udało nam się odwodzić Panią od tej decyzji. Teraz zakończyliśmy i dobrze rozliczyliśmy drugą perspektywę unijną, przymierzamy się do rozpoczęcia nowego rozdziału w funduszach unijnych, dlatego zabrakło nam argumentów, którymi Zarząd Powiatu posługiwał się, aby zatrzymać Panią w Starostwie jak najdłużej. Bez Pani niezwykłych kompetencji, skrupulatności, pracowitości, uczciwości, ale także lojalności w odniesieniu do powiatu, do zarządu i do mnie osobiście, takich wyników nie moglibyśmy osiągnąć. Mogłem Pani zaufać, mogłem na Panią zawsze liczyć i mogłem ze spokojem przeżywać niezliczone kontrole, wiedząc, że w naszej księgowości wszystko jest w porządku. Na tej sesji jest Pani jeszcze skarbnikiem, ale na zawsze, dla nas i dla całej społeczności powiatu przasnyskiego, pozostanie Pani skarbem.

Na koniec sesji pozwolę sobie za to wszystko Panią serdecznie uściskać.

Rekordowy budżet powiatu. Ponad 122 mln zł. Ponad połowa na inwestycje.

Wysoka Rado, dzisiejsza uchwała budżetowa na rok 2017, przygotowana jeszcze przez panią skarbnik Annę Tworkowską zakłada wydatki na poziomie ponad 122 mln zł. Ponad 50% tej kwoty przeznaczone jest na inwestycje. Nie musimy brać żadnych kredytów, naszych środków nam wystarczy. I to jest standard inżynierii finansowej w naszym powiecie, powiecie, który ma jedne z najniższych przychody podatkowe w skali kraju.

Mamy pieniądze na lodowisko, ale zaczekamy

W budżecie pozostawiamy jeszcze środki na budowę lodowiska w Przasnyszu, choć wstrzymaliśmy się z ogłoszeniem ostatecznego przetargu. Jest to związane z propozycją burmistrza Przasnysza Waldemara Trochimiuka i Krzysztofa Bieńkowskiego – szefa powiatowego PiS w sprawie budowy przez samorząd miejski basenu sportowego i lodowiska na stadionie miejskim.

Jeśli plan budowy obiektów na stadionie będzie realny, zgodzimy się na propozycję władz Przasnysza

Obiecałem Panu Burmistrzowi i Panu Radnemu, że zrezygnujemy z planów budowy lodowiska na ul. Mazowieckiej w Przasnyszu, jeśli Panowie przedstawią na którejś z najbliższych sesji Rady Powiatu Przasnyskiego realny plan budowy obiektów na stadionie miejskim. Taką deklarację otrzymałem, ale po przedstawieniu przez Pana Burmistrza najpierw tego planu Radzie Miejskiej. Jest to zrozumiałe i myślę, że niedługo Rada Powiatu pozna, zarówno jakąś dokumentację techniczną, jak też inżynierię finansową tego ogromnego przedsięwzięcia, i to Rada Powiatu, a nie ja jednoosobowo, podejmie ostateczną decyzję.

Przetargi na drogi

Na ten czas główna akcja przetargowa toczy się w obszarze drogowym. Ostateczne rozstrzygnięcia powinny zapaść w najbliższych tygodniach.

Intensywne przygotowania do dożynek wojewódzkich

Robimy intensywne przygotowania formalne do masowej imprezy związanej z dożynkami wojewódzkimi. Mogę już poinformować Wysoką Radę, że mamy zawarte umowy na występ dwóch mega gwiazd o formacie światowym. Pierwszą będzie zespół Mazowsze w pełnym składzie, który wystąpi o godz. 17.00, drugą Francesco Napoli, który wystąpi o godz. 20.00. Swoje koncerty przygotowują już też lokalne zespoły.

W związku ze zwolnieniem lekarskim wicestarosty Jarosława Tybuchowskiego, Jolanta Kaczorek podpisuje ze starostą najpilniejsze dokumenty

Na dłuższym zwolnieniu lekarskim przebywa wicestarosta Jarosław Tybuchowski. Ponieważ niemal codziennie trafiają do nas ważne dokumenty związane z dotacjami, Zarząd Powiatu upoważnił panią Jolantę Kaczorek do podpisywania razem ze mną najpilniejszych dokumentów.

/-/ Zenon Szczepankowski

starosta przasnyski

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments