SPRAWOZDANIE PRZEWODNICZĄCEGO ZARZĄDU POWIATU PRZASNYSKIEGO ZENONA SZCZEPANKOWSKIEGO PRZEDSTAWIONE NA SESJI RADY POWIATU PRZASNYSKIEGO 20 LUTEGO 2013

 

Zarząd Powiatu i cała administracja pracuje w ostatnich miesiącach na najwyższych obrotach chcąc przygotować Powiat na absorpcję ostatnich dostępnych funduszy unijnych. Najwięcej pracy wymaga przygotowanie do realizacji projektu „Dyfuzja procesów gospodarczych na północnym Mazowszu poprzez kompleksowe uzbrojenie terenów w północnej części powiatu przasnyskiego. Pieniądze mamy zapewnione na razie na I etap, który polega na budowie pasa drogowo – infrastrukturalnego pomiędzy Przasnyszem i Chorzelami.

W ramach tej inwestycji zostanie wybudowana droga, ścieżka rowerowa, światłowód, przyłącza wodne, kanalizacyjne i energetyczne oraz w ramach umowy i finansowania PGE linia wysokiego napięcia 110 kV, a także gazociąg średniego podwyższonego ciśnienia w ramach umowy i finansowania MSG przy wsparciu finansowym PGNiG. W logistykę, planowanie i pomoc w zdobyciu środków finansowych na tę inwestycję włączy się samorząd województwa mazowieckiego, co zadeklarował Marszałek Województwa Adam Struzik na naradzie, którą w tej sprawie sam zorganizował w dn. 7 bm. w Urzędzie Marszałkowskim.

W spotkaniu poprowadzonym przez Marszałka udział wzięli dyrektorzy merytoryczni departamentów UM, dyrektorzy Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego z Warszawy i Ostrołęki, Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, przedstawiciele Zarządu PGNiG i dyrekcja MSG z Warszawy i Ciechanowa, a także burmistrzowie Przasnysza i Chorzel oraz wójt gminy Przasnysz. Narada wytyczyła kierunki działań i zadania dla poszczególnych instytucji. Miasta i gminy powiatu przasnyskiego będzie reprezentował w dalszych uzgodnieniach starosta przasnyski.

Dla prawidłowego wypełnienia tej roli, w dn. 12 bm. zwołałem naradę roboczą wójtów i burmistrzów powiatu przasnyskiego. 14 bm. Zarząd MSG i dyrekcja Oddziału w Ciechanowie zorganizowali naradę roboczą, w której wziąłem udział wraz z wójtem gminy Krzynowłoga Mała. Gm. Krzynowłoga Mała chce tworzyć własny kącik gospodarczy przy wykorzystaniu infrastruktury pasa drogowo-infrastrukturalnego budowanego przez powiat w porozumieniu z PGE i MSG. MSG postanowiła przyśpieszyć plany gazyfikacji powiatu przasnyskiego, tak aby dokumentację wykonać w 2013 roku, a główny rurociąg średniego podwyższonego ciśnienia ze stacjami redukcyjnymi w Lekowie, Sierakowie i Chorzelach w roku 2014.

Jak pracochłonne jest to przedsięwzięcie może świadczyć skala prac biurowych wykonanych przez Starostwo, w szczególności Wydział Geodezji i Referat Budownictwa oraz przez PZD, a także Sąd Rejonowy w Przasnyszu, który zmienił księgi wieczyste prawie 1,5 tys. właścicieli. Łączy się to z wyznaczeniem działek na mapach i na gruncie, scalenia działek powiatowych, wydania decyzji budowlanych, podziałowych, odszkodowawczych, scaleniowych, wysłania kilku tysięcy indywidualnych zawiadomień i na koniec wypłaty odszkodowań, które poprzedzone muszą być wycenami rzeczoznawców. Łączy się to z ogłoszeniem i rozliczeniem całej serii przetargów. Wykonanie dokumentacji budowlanej i aplikacyjnej o fundusze zewnętrzne to też ogromna praca. O jej intensywności niech świadczy wypowiedź dyr. ds. inwestycji PGE Dystrybucja, który na konferencji w Chorzelach stwierdził, że średni czas na opracowanie dokumentów na 30 km odcinek linii WN wynosi w Polsce 16 lat. Powiat przebrnął z całą procedurą, w tym środowiskową, w niecały rok, to chyba rekord świata.

Dlatego jeśli gdzieś usłyszę, że urzędnicy to darmozjady, to będę się z tym sprzeczał z całym przekonaniem. Jeszcze tylko dodam, że nie słyszałem w gronie naszej administracji powiatowej słowa narzekania, oprócz dyskretnych żartów z zapracowania. Dziękuję Wam za to, tym bardziej, że w okresie powszechnych opinii o potrzebie zmniejszenia ilości powiatów nasze inwestycje będą naszą najtwardszą obroną.

Oprócz tego wielkiego projektu jesteśmy w trakcie przeprowadzania inwentaryzacji budowy basenu w Chorzelach oraz przygotowania przetargu na jego dokończenie. To żmudna praca i nie planowana. Jej potrzeba wynika z postawy wykonawcy, który nie wywiązał się z drugiego, przedłużonego terminu do 15 lutego br. O termin ten prosił na naradzie 18 grudnia 2012 roku sam prezes ZAMBETU. Chcemy dać jeszcze jedną szansę generalnemu wykonawcy na czas do 30 kwietnia br. Jeśli budowa w tym czasie nie zostanie zakończona, będziemy musieli rozwiązać umowę ze wszystkimi tego konsekwencjami i wyłonić inną firmę do dokończenia inwestycji, aby zdążyć z rozliczeniem unijnym. Trudne czasy dla finansów firm budowlanych są obecnie powszechnością i musimy nauczyć się z tym radzić. Obecnie powinniśmy być przygotowani na dwa warianty, tj. dokończenie budowy przez ZAMBET lub ogłoszenie ponownie przetargu na wykonawstwo zastępcze.

Wydział Oświaty ma w bezpośredniej obróbce jeszcze kilka innych poważnych inwestycji. Odnawiamy pozwolenie i aktualizujemy dokumentację na budowę Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych kompleks Przasnysz. W RPO pozostają nie wykorzystane środki finansowe, o które chcemy się ubiegać z pozycji listy rezerwowej. Obecnie głównym argumentem przeciwko uruchomieniu środków unijnych na ten projekt jest poddawana w wątpliwość zdolność partnerów, tj. powiatu przasnyskiego, miasta Przasnysz, gm. Przasnysz, gm. Krasne i gm. Czernice Borowe do zapewnienia ogrzewania i oświetlenia obiektu po jego zbudowaniu przez Starostwo. Uchwały, które chcemy przegłosować na dzisiejszej sesji, dotyczące energetyki odnawialnej, mają uprawdopodobnić tę naszą zdolność. Jeśli zaproponowane projekty PPP staną się faktem, to prąd i ogrzewanie będziemy mieli prawie za darmo. To duża innowacja, pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, a może i w Europie.

Wydział Oświaty przygotowuje też projekt termomodernizacji CKP oraz adaptacji budynku szkoły w Zdziwóju Starym. Termomodernizację chcemy wykonać w wakacje tego roku, korzystając z pożyczki WFOŚiGW, a adaptację przygotowujemy na 2014 rok licząc na następną perspektywę unijną.

Każdy wydział Starostwa pracuje nad innym projektem. Mamy szansę na otrzymanie unijnych pieniędzy na promocję PSG. Projekt prowadzi wydział Rozwoju Gospodarczego. Trwa realizacja dużego projektu geodezyjnego w partnerstwie z samorządem wojewódzkim Bazy Wiedzy. Projekt prowadzi Wydział Geodezji. Wydział Organizacyjny zakończył realizację projektu unijnego e-urząd i rozpoczyna pracę nad następnym projektem przeciw wykluczeniu cyfrowemu. Wydział Komunikacji i Budownictwa przygotowuje wstępne koncepcje rozbudowy Starostwa na przyszłą perspektywę unijną. Szpital pracuje na 6 projektami modernizacyjnymi zapisanymi w budżecie Powiatu. DPS złożył projekt dalszych modernizacji do PFRON.

Plany Powiatu są na tyle wielokierunkowe i kosztowne, że powinniśmy je poddać jak najszerszym konsultacjom społecznym. Dlatego planujemy w 22 marca br. o godz. 12 na sali sportowej przy ul. Sadowej w Przasnyszu ogólnodostępną powiatową konferencję, aby przybliżyć i przedyskutować najważniejsze projekty. Mam nadzieję, że zechcecie Państwo wziąć w niej udział. Zapraszamy także lokalne media. Bez Państwa nie zdołamy przeprowadzić tych konsultacji w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko błędów.

Zenon Szczepankowski
Starosta Przasnyski

 

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.