Spotkanie z Piotrem Kitrasiewiczem w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W literacki wtorek, 23 sierpnia gościem przasnyskiej biblioteki był Piotr Kitrasiewicz – pisarz, poeta, dziennikarz, autor słuchowisk radiowych. Tematem spotkania była jego najnowsza książka ”Filmowcy przedwojennej Warszawy” , która ukazała się nakładem Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.

 

– To wspaniała lektura dla miłośników starego kina. Monografia przybliża świat dokonań warszawskiej sztuki filmowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jest przede wszystkim prezentacją sylwetek twórczych reżyserów z tamtych czasów. Znajdziemy w niej krytyczną ocenę dorobku Michała Waszyńskiego, Mieczysława Krawicza, Juliusza Gardana, Henryka Szaro, Jana Nowiny-Przybylskiego, Ryszarda Ordyńskiego, Leonarda Buczkowskiego czy Józefa Lejtesa – informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu.

 

Publikacja Kitrasiewicza zawiera liczne fotografie reżyserów i aktorów, kadry z filmów, foldery oraz programy kinowe, afisze i plakaty.

W czasie spotkania autor opowiadał o szczegółach i po części tajemnych wątkach życia i pracy ówczesnych filmowców i o staraniach, jakie były nieodzowne w czasie gromadzenia materiałów do publikacji.

Recenzja książki napisana przez  filmoznawcę doktora Pawła Jaskulskiego podsumowuje pracę autora: „Podkreślę niebagatelną wartość poznawczą książki. Autor nie tylko przypomina fabuły, odsłania realizacyjne kulisy (pasjonująca dygresja o pożarze podczas prac montażowych nad filmem Lejtesa Kościuszko pod Racławicami), podaje ceny biletów, pisze o wysokości gaż aktorskich i reżyserskich, zachęca sympatyków X muzy do przypomnienia sobie niektórych filmów. Pisze oczywiście również o tych niedostępnych dziełach, których kształt rekonstruuje na podstawie dobrze dobranych cytatów z dawnych recenzji, czy wreszcie o projektach niezrealizowanych. Autor z każdego omawianego twórcy wydobywa indywidualny rys, dzięki czemu wyposaża czytelnika w dużą wiedzę o polskim kinie przedwojennym”.

Na zakończenie spotkania zgromadzona publiczność  zadawała pytania, wywiązała się ciekawa  dyskusja. Można było także zakupić  książkę z autografem autora.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments