Spotkanie promocyjne książki „Świadkowie prawdy” w Muzeum Historycznym w Przasnyszu

10 czerwca 2022 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się spotkanie promocyjne książki „Świadkowie prawdy” autorstwa dr Anny Jagodzińskiej i Andrzeja Ruteckiego.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Muzeum Historyczne w Przasnyszu oraz Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość.

Podczas spotkania Andrzej Rutecki wygłosił prelekcję dotyczącą historii obozu w Działdowie oraz martyrologii osób duchownych, którzy ponieśli tam śmierć. Głos zabrał również ks. Michał Gaszczyński proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika.

– Publikacja poświęcona jest biskupom płockim, męczennikom działdowskim oraz duchownym z diecezji płockiej zamordowanym w niemieckim obozie Soldau w Działdowie. Opracowanie składa się z trzech części. Część pierwsza i druga dotyczy życia i działalności abp. Nowowiejskiego i bp. Wetmańskiego do 1941 r. do momentu internowania w Słupnie koło Płocka i wywiezienia do obozu w Działdowie – podaje Andrzej Rutecki.

 

– Biskupi płoccy to niezwykle wyjątkowe osobowości Kościoła polskiego. Najbardziej wytężona działalność pasterzy Kościoła płockiego przypada na okres XX-lecia międzywojennego, gdy angażowali się wielce w sprawy niepodległościowe. Byli niewątpliwie współtwórcami II Rzeczypospolitej na polu duszpasterskim, społecznym i politycznym, świadkami dwóch wojen światowych i zwycięskiej wojny z bolszewikami w 1920 r. – dodaje.

Do opracowania tematu autorowi posłużyła bogata literatura, oparta na źródłach. Autor skorzystał z dostępnych publikacji opisujących życie i działalność biskupów płockich, które wyszły spod pióra ks. prof. Michała Mariana Grzybowskiego – kapłana diecezji płockiej, wybitnego historyka Kościoła.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edek
Edek
20 dni temu

Pan w szarym garniturze nauczył się perfekcyjnie bić brawo PZPR- owskim towarzyszom i tak mu zostało. Prawdziwy talent i niech tak zostanie, pozdrawiam Pana w garniturze.

michał
michał
19 dni temu

Moja babka mawiała, że przy kościele diabeł ma swoją kaplicę.