Biblioteczna Strefa Podróży Małych i Dużych kontynuuje swoją działalność. W tym roku proponujemy mieszkańcom Przasnysza (i nie tylko) udział w siedmiu podróżach na 70-lecie naszej Biblioteki. Będą to podróże w przestrzeni, w czasie, w poszukiwaniu i odkrywaniu pasji. W ostatni piątek zaprosiliśmy naszych Czytelników do udziału w pierwszym etapie „Podróży sentymentalnej”. Naszymi Przewodnikami będą autorzy publikacji związani w różny sposób z naszą „małą ojczyzną”.
Pierwszą przewodniczką w tej wyprawie była Maria Weronika Kmoch autorka książki ”Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec”, jak sama o sobie mówi: historyk, regionalistka, genealog rodzinny, studentka. Kurpianka z krwi i gnata z Jednorożca!
Książka „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec”, wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jednorożcu w grudniu 2015 r., jest efektem blisko dwuletnich badań autorki. Oprócz skatalogowania, opisania i sfotografowania kapliczek, figur i krzyży, autorka podjęła się opracowania zagadnień związanych z powstawaniem i funkcjonowaniem świątków w przestrzeni gminy Jednorożec. Publikacja została wydana jako rezultat projektu „Wybrane aspekty dziedzictwa kulturowo -historycznego gminy Jednorożec. Kapliczki i krzyże przydrożne”, realizowanego w roku akademickim 2015/2016 w ramach stypendium za wybitne osiągnięcia w różnych sferach działalności edukacyjnej dla szczególnie uzdolnionych studentów zamieszkałych na terenie Powiatu Przasnyskiego.
Dwa piątkowe spotkania – ten sam temat, dwa ciekawe spojrzenia na to samo zagadnienie.
Spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych: tu książka była pretekstem do rozmowy o marzeniach, pasjach, celach, które przed sobą stawiamy. Opowieść o tym co nas motywuje do działania, co rozwija, wzbogaca. Zdaniem autorki najważniejsza w życiu jest pasja i umiejętność połączenia zainteresowań z nauką i pracą zawodową.
Popołudniowe spotkanie z mieszkańcami Przasnysza przebiegało w nie mniej interesującej atmosferze.
Maria Weronika bardzo emocjonalnie opowiadała o genezie powstawania książki, o tym jak przebiegała praca nad zebraniem materiałów, o rozmowach z mieszkańcami, którzy byli skarbnicą wiedzy i informacji o regionie. Dopełnieniem i ilustracją całości była prezentacja ilustrująca wszystkie etapy powstawania monografii.
Wartością dodaną całego projektu jest nowa pasja Autorki – genealogia i poznanie dziejów swojej rodziny aż do szóstego pokolenia.
Pytaniom nie było końca. Osoby, które przybyły na spotkanie miały możliwość zakupienia książki z dedykacją i autografem autorki.
Dziękujemy za spotkanie. Czekamy na nowe pomysły i ich realizację (w zamyśle kolejna książka o kościele w Jednorożcu).
W Bibliotece można jeszcze zakupić książkę ”Kapliczki, krzyże i figury przydrożne w gminie Jednorożec” (cena 40zł).