Spotkanie autorskie z Jerzym Woźniakiem w MBP Przasnysz. [FOTO]

We wtorkowe popołudnie 14 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie autorskie z Jerzym Woźniakiem. Z wykształcenia i pasji historykiem, który zadebiutował we wrześniu 2015r. powieścią „Mazur”. Dwa lata później czytaliśmy „Cyrograf”, wczoraj zaś autor zaprosił czytelników w podróż na Mazury 1934 roku, za sprawą swej najnowszej powieści „Fatum”- „ powieści sensacyjnej ze szczyptą historii”.

Akcja osadzona w okresie międzywojennym, który jest ulubionym czasem historii autora. Fabuła oparta jest na hipotetycznej rekonstrukcji wydarzeń politycznych. Możemy tu znaleźć zarówno postaci z życia politycznego m.in. Józefa Piłsudskiego czy Ignacego Mościckiego, ale także zwykłych ludzi z Wielbarka, Chorzel, Jednorożca. Jest też epizod związany z Przasnyszem (rozdział „Kryptonim Apostoł”) – pod koniec lat XX został rozlokowany w tutejszych koszarach szwadron ciężkich karabinów maszynowych z 11. Pułku Ułanów Legionowych z Ciechanowa. Rozdział ten usłyszeliśmy w interpretacji Justyny Olbryś.

W każdej z książek Jerzego Woźniaka znajduje się mnóstwo informacji dotyczących historii, szczegółów z życia codziennego. Informacje te autor czerpie z archiwów, rozmów z rdzennymi mieszkańcami Mazur czy też z regionalistami. Kopalnią wiedzy o regionie szczycieńskim jest Witold Olbryś – nauczyciel historii, regionalista, który również był obecny na spotkaniu z prezentacją starych fotografii, miejsc związanych z „Fatum”.

Źródło MBP Przasnysz
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments