Sport strzelecki – jak zacząć?

Sport strzelecki naprawdę jest dziedziną, w której każda dorosła osoba może spróbować swoich sił. Jeszcze kilka lat temu strzelanie rekreacyjne traktowano w Polsce jak niszową dyscyplinę, jednak taki stan rzeczy wynikał przede wszystkim z niskiej dostępności strzelnic i broni. Dzisiaj powoli się to zmienia, a amatorzy tego właśnie sportu mają zdecydowanie większe możliwości. Od czego jednak zacząć trenować strzelectwo sportowe? Jakie konkurencje strzeleckie są warte uwagi?

1. Strzelectwo sportowe – podstawy

2. Krok drugi, czyli własne broń i klub strzelecki

3. Konkurencje strzeleckie warte uwagi

Co ważne dla zainteresowanych dyscyplinami strzelectwa sportowego, pozwolenie na broń nie jest w tym przypadku konieczne. Wiele osób jednak, wraz z rozwojem pasji, decyduje się wyrobić taki dokument – choćby po to, by móc kupić broń.

Strzelectwo sportowe – podstawy

Do opanowania podstaw strzelectwa potrzebne są w zasadzie tylko dobre chęci głównego zainteresowanego oraz znalezienie w okolicach strzelnicy. To tam można mieć pierwszy kontakt z profesjonalnym sprzętem, wykwalifikowanymi instruktorami oraz z bezpiecznym strzelaniem. Pod okiem specjalisty będziesz mieć, jako osoba początkująca, szansę zapoznania się z budową i zasadą działania broni oraz wszelkimi aspektami bezpiecznego posługiwania się nią.

Bez obaw! Podstawy nauki strzelania są łatwe do opanowania w zasadzie dla każdego. Duże znaczenie ma natomiast przestrzeganie reguł bezpiecznego posługiwania się bronią oraz wypracowanie istotnych nawyków, dzięki którym będzie można stworzyć podstawy dalszego pogłębiania umiejętności.

Krok drugi, czyli własne broń i klub strzelecki

Po pierwszych doświadczeniach na strzelnicy można swoje umiejętności rozwijać dalej, wybierając jedną z dyscyplin strzeleckich i zapisując się do klubu strzeleckiego. To szansa na działanie pod okiem profesjonalnego instruktora, doskonalenie umiejętności, a nawet opcja uczestniczenia w zawodach. W klubach strzeleckich uczestnicy ćwiczą strzelanie do celów statycznych i ruchomych. Pełnoprawne członkostwo w klubie wymaga odbycia stażu – określonej liczby treningów pod okiem instruktora, zakończonych egzaminem kompetencyjnym.

Po 3 miesiącach członkostwa w klubie można starać się o własną broń, na przykład pistolet sportowy czy karabin sportowy. Z wybranymi modelami broni można zapoznać się na  https://rparms.pl/. Wymaga to zdania egzaminu na Patent Strzelecki oraz uzyskania licencji sportowej, na podstawie których można rozpocząć procedurę mającą na celu uzyskanie administracyjnego pozwolenia na posiadanie broni. Obejmuje ona badania lekarskie, w tym ocenę psychologiczną.

Konkurencje strzeleckie warte uwagi

Różne rodzaje broni dostępne w ramach konkurencji strzeleckich mają różną specyfikę. Na jakie konkurencje warto zwrócić uwagę, rozpoczynając swoją przygodę ze strzelectwem? Zgodnie z zasadami ISSF, możemy wyróżnić trzy podstawowe dyscypliny.

1. Broń krótka

Tu wyróżniamy kilka konkurencji. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • pistolet pneumatyczny – konkurencja polega na strzelaniu w pozycji stojącej do oddalonej o 10 metrów tarczy,
  • pistolet sportowy – cel oddalony jest o 25 metrów, natomiast strzelający kieruje do niego 30 strzałów w części szybkiej i 30 strzałów w części dokładnej,
  • pistolet szybkostrzelny – odległość tarczy również wynosi 25 metrów, zaś konkurencja dzieli się na 2 części po 30 strzałów,
  • pistolet dynamiczny – konkurencja polega na strzelaniu w różnych pozycjach i postawach do celów rozmieszczonych na torze.

2. Broń długa

Tutaj również wyróżniamy kilka ciekawych konkurencji:

  • karabin sportowy – konkurencja przeprowadzana jest w pozycji leżącej, z której strzelec oddaje strzały do tarczy oddalonej o 50 metrów, bez dodatkowych urządzeń stabilizujących,
  • karabin pneumatyczny – proces podobny jest do pistoletu pneumatycznego, również w pozycji stojącej, jednak wykorzystuje się tu karabin, a tarcza jest mniejsza,
  • karabin dowolny w 3 pozycjach – strzelec oddaje 40 strzałów w trzech pozycjach: klęczącej, leżącej i stojącej.

3. Strzelba gładkolufowa

Tu konkurencje polegają na strzelaniu do rzutków wystrzeliwanych ze stanowisk w budkach. Wyróżniamy tu dwie podstawowe konkurencje: skeet i trap.

Która konkurencja będzie najlepsza? Najlepiej sprawdzić kilka opcji. Jak wspomnieliśmy, rozpoczęcie przygody ze strzelaniem nie stanowi obecnie problemu, dlatego warto przekonać się na własnej skórze.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.