Spór o utrzymanie basenu w Chorzelach utknął w Sądzie. Na jakim etapie jest sprawa?

Około dwa i pół roku temu informowaliśmy że powiat przasnyski, na którego czele stał obecny senator, Krzysztof Bieńkowski pozwał gminę Chorzele, zarzucając samorządowi, że ten niewystarczająco dokłada się do utrzymania basenu. Od tamtego czasu w przestrzeni publicznej, nie pojawiała się, żadna informacja, która mogłaby świadczyć, że sprawa została zakończona. Zapytaliśmy na jakim etapie jest sądowe postępowanie.

 

Temat basenu i sporu o utrzymanie basenu pomiędzy Powiatem Przasnyskim, a Gminą Chorzele, wciąż jest aktualny. O tym, że ciągle budzi emocje, mogliśmy się przekonać, oglądając ostatnią sesję Rady Miasta i Gminy Chorzele. W posiedzeniu wziął udział starosta Paweł Mostowy. Ponieważ przedstawiciele powiatu od dłuższego czasu nie pojawiali się na sesjach w Chorzelach, dyskusja o sprawach powiatowo-gminnych zdawała się nie mieć końca.

Jednym z ciekawszych tematów była sprawa utrzymania basenu. Tu narracja obu samorządów nie zmieniła się od lat. Powiat Przasnyski, zarzuca Gminie Chorzele, że ta w sposób niewystarczający „dorzuca” się do utrzymania basenu (gmina kupuje bilety dla swoich uczniów-red.). Samorząd powiatowy, żądania finansowej pomocy od gminy, argumentuje nie tylko tym, że basen wybudowano w Chorzelach i mieszkańcy gminy Chorzele (a przede wszystkim uczniowie) mają do obiektu największy dostęp. Cały czas pojawia się kwestia porozumienia zawartego w 2009 roku, w którym gmina Chorzele zobligowała się przekazywać środki na pokrycie części kosztów utrzymania pływalni w Chorzelach.

Gmina Chorzele z kolei stoi na stanowisku, że porozumienie z 2009 r. było jedynie porozumieniem intencyjnym (bez podpisu skarbników), a powiat żądając określonych kwot od samorządu, nie przedstawił gminie prawidłowego rozliczenia i szacunkowego kosztu utrzymania basenu. Powiat, według słów burmistrz Beaty Szczepankowskiej, na prośbę samorządu, prezentował gminie kilka różnych kwot. Działania te gmina określa jako nierzetelne i niepoparte kalkulacją. Władze gminne wraz z radą miejską w Chorzelach postanowiły wówczas, że w ramach wsparcia obiektu, będą wykupywać bilety dla wszystkich uczniów szkół gminnych.

Na grudniowej sesji argumenty sprzed lat nie uległy zmianie. Zmienił się jedynie koszt utrzymania basenu, który wzrósł m.in. z powodu dużych podwyżek rachunków.

Ponieważ od czasu wniesienia pozwu do Sądu minęło już ponad 2,5 roku zapytaliśmy Powiat Przasnyski na jakim etapie jest sprawa, i czy znany jest możliwy termin posiedzenia, na którym zapadłyby wyrok.

– Sprawa sądowa w sądzie pierwszej instancji jest na etapie wydawania opinii biegłego powołanego w celu oszacowania kosztów utrzymania obiektu. Termin rozprawy, na której mógłby zapaść wyrok, na tym etapie jest niemożliwy do określenia – usłyszeliśmy w odpowiedzi.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Imię Ojca
Imię Ojca
2 miesięcy temu

A na basenie w Przasnyszu wciąż tłumy… śniegu

Czarownica
Czarownica
2 miesięcy temu
Reply to  Imię Ojca

Inwestycja godna twórcy 😂😂😂

Ryszard
Ryszard
2 miesięcy temu

Sprawę budowy basenu w Chorzelach powinna zbadać prokuratura. Niegospodarność w najlepszym wydaniu. A obecne zachowanie Chorzelskiego Urzędu pozostawiam bez komentarza.

Czarownica
Czarownica
2 miesięcy temu
Reply to  Ryszard

O jakiś ty mądry, popatrzcie ludzie 😂Szkoda tylko, że imię ukradłeś uczciwemu człowiekowi

Pru
Pru
2 miesięcy temu
Reply to  Ryszard

Prawda jest taka że skoro to jest obiekt powiatowy ,to powinni z niego korzystać osoby z powiatu. Prawda jest taka ,że powiat sabotując ten obiekt opłaca korzystanie z ciechanowskiego basenu,
Gdzie tu sens,a gdzie logika?

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  Pru

Kto tu sabotuje. Chyba nie uważa Pan że zakup biletów przez Gminę Chorzele jest w stanie pokryć choć minimalne koszty funkcjonowania basenu. Przecież gdyby całych kosztów nie wziął na siebie powiat to by tego basenu już nie bylo

Lopez
Lopez
2 miesięcy temu
Reply to  Pru

Ci Ty kur…….z tym Ciechanowem?
Z drugiej strony Przasnysza jest fajny Park Wodny w Ostrołęce a jak za drogo to jest całkiem spoko basen w Mławie na który jeżdżą ludki z Działdowa i Nidzicy.

Kaska
Kaska
2 miesięcy temu
Reply to  Lopez

Dzieci ze szkoły w Przasnyszu jeżdżą w ramach WF na basen do Ciechanowa bo Chorzele mają wyższe ceny za ucznia.

Paweł
Paweł
2 miesięcy temu
Reply to  Ryszard

A czym jest niegospodarność? Podaj definicję niegospodarności.Dla porównania, wydanie 10mln na „basen” w P-szu który był otwarty ok. 3 miesiące w tym roku i wpuszczanie wszystkich bez opłat to według ciebie była gospodarność? Powiat zadłużony na potęgę a taki chojny.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Przed wyborami trzeba było się czyś wykazać…

Mam tylko nadzieję że powyborach nowy Starosta nie odpuści kwestii lodów ukręconych na tej inwestycji.

Anka
Anka
2 miesięcy temu

Przed wyborami najwięcej Chorzele się wykazują, a skąd pewność że nowy starostą będzie z twojej opcji,.Obecny starostą zrobił wreszcie coś i dla przasnysza ,a nie tak jak poprzednik wszystko dla Chorzel

Zygmunt
Zygmunt
2 miesięcy temu
Reply to  Anka

A co on niby zrobił dla Przasnysza? Wymień choć jedną znaczącą inwestycję, tylko nie wymieniaj sadzawek przy ZSP bo to jest żenada.

Basen
Basen
2 miesięcy temu
Reply to  Ryszard

Najdroższy basen na północnym Mazowszu. Inne baseny oferują klientom znacznie tańsze bilety, ale na 1h korzystania. W Chorzelach bilety sprzedają tylko na 2h korzystania, żeby chyba skóra sparciała od długiego przebywania w wodzie. Nikt z tym nic nie robi. Zwykłych ludzi trzeba posłuchać.

Graffi
Graffi
2 miesięcy temu

Kiedyś pisałem że budowa w ramach funduszy UE basenów, fontann, podświetlanych chodników i grających ławeczek odbije się czkawką bo jedno to zbudować a drugie to UTRZYMAĆ…

Mariano_Italiano
Mariano_Italiano
2 miesięcy temu
Reply to  Graffi

Mądrze napisane jako przykład proponuje wizytę na Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie

Bohdan
Bohdan
2 miesięcy temu

A, to jest pływalnia?Cały czas myślałem, że jest to wodopój dla chorzelskich krów, jak bardzo się myliłem.No cóż, mylić się jest rzeczą ludzką.